Nacionalinė visuomenės sveikatos priežiūros laboratorija - Naujienos:Parazitologiniai smėlio dėžių tyrimai

Tel.: (8 5) 270 9229El. p. nvspl@nvspl.lt

Parazitologiniai smėlio dėžių tyrimai - 2017-06-01

Atšilus orams, vaikai vis daugiau laiko praleidžia gryname ore. Viena mėgstamiausių mažųjų žaidimo vieta tampa smėlio dėžė. Tačiau ar žaidimai su smėliu visada yra saugūs?


Pavojai smėlio dėžėse


Dažnai pasitaiko, kad naminiai gyvūnai vedžiojami ten, kur žaidžia vaikai. Neretai į vaikų žaidimo aikšteles užklysta ir benamiai šunys bei katės. Šie gyvūnai yra parazitinių ligų platintojai, nes savo išmatomis teršia aplinką. Gyvūnų išmatose gali būti žmogaus sveikatai pavojingų parazitų, tokių kaip askaridžių, plaukagalvių, toksokarų ir kitų kirmėlių kiaušinėlių, todėl labai svarbu, kad smėlio dėžės būtų tinkamai prižiūrėtos.

Užsikrėtimo būdai ir pasekmės

Žmogus helmintoze (kirmėline liga) užsikrečia kirminų kiaušinėliams per burną patekus į virškinamąjį traktą. Iš kiaušinėlių išsivysto kirmėlės, kurios žaloja virškinimo sistemą, silpnina imunitetą, blogina maisto medžiagų įsisavinimą, o jų išskiriami toksinai nuodija organizmą. Kirmėlės gali parazituoti ir odoje, kepenyse, plaučiuose, smegenyse, sukelti viduriavimą, svorio pakitimus, bendrą silpnumą. Simptomai ir ligos sunkumas priklauso nuo į organizmą patekusio parazito rūšies.

Smėlio dėžių priežiūra

Lietuvos higienos normos HN 75:2016 ,,Ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo programų vykdymo bendrieji sveikatos saugos reikalavimai“ ir HN 131:2015 „Vaikų žaidimų aikštelės ir patalpos. Bendrieji sveikatos saugos reikalavimai“ nustato ikimokyklinių ir priešmokyklinių ugdymo įstaigų teritorijose esančių smėlio dėžių priežiūros reikalavimus. Smėlis žaidimų aikštelėse įrengtose smėlio dėžėse turi būti pakeičiamas ar atnaujinamas kiekvieną pavasarį ir pagal epidemiologines reikmes, taip pat esant užteršimui šiukšlėmis ar kitomis priemaišomis. Smėlyje neturi būti askaridžių, plaukagalvių, toksokarų, echinokokų ir kitų helmintų kiaušinėlių. Pakeitus ar atnaujinus smėlį smėlio dėžėse turi būti atliekamas smėlio parazitologinis tyrimas. Kai nenaudojamos, smėlio dėžės turi būti uždengiamos, taip apsaugant smėlį nuo užteršimo.

Parazitinių ligų profilaktika

Siekiant išvengti užsikrėtimo parazitinėmis ligomis, reikia laikytis asmens higienos ir saugotis, kad ligų užkratas nepatektų į virškinamąjį traktą. Todėl labai svarbu pratinti vaikus prie tinkamos asmens higienos: nusiplauti rankas po žaidimų smėlio dėžėje ar lauke, paglosčius augintinius, žaidžiant lauke nevalgyti, neglostyti benamių šunų ar kačių. Žaislai, su kuriais vaikai žaidžia lauke, turi būti plaunami. Taip pat būtina plauti visas daržoves ir vaisius, negerti vandens iš atvirų vandens telkinių.

Parazitologiniai smėlio tyrimai

Norint sužinoti ar smėlio dėžėse nėra sveikatai pavojingų helmintų kiaušinėlių, būtina atlikti smėlio parazitologinį tyrimą. Parazitologiniai smėlio, aplinkos grunto, dirvožemio ir dumblo tyrimai atliekami Nacionalinėje visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijoje.

 

Išsamesnė informacija apie parazitologinius tyrimus teikiama: NVSPL Parazitologinių tyrimų poskyryje (Gėlių g. 9, Vilnius); tel.: (8 5) 2122718, priimamasis.geliu(eta)nvspl.ltbei NVSPL Klaipėdos skyriuje (Bijūnų g. 6, Klaipėda); tel.: (8 46) 383113, priimamasis.klaipeda(eta)nvspl.lt.

 

 

 

Atgal Spausdinti