Nacionalinė visuomenės sveikatos priežiūros laboratorija - Naujienos:Liepos 28 d. minima Hepatito diena. Kokie pavojai sergant hepatitu?

Tel.: (8 5) 270 9229El. p. nvspl@nvspl.lt

Liepos 28 d. minima Hepatito diena. Kokie pavojai sergant hepatitu? - 2018-07-27

Hepatitas – tai kepenų struktūros bei funkcijos pokyčių sąlygotas, įvairios kilmės, sunkumo ir aktyvumo kepenų uždegimas. Viena iš uždegimo priežasčių gali būti infekcija, kurią sukelia hepatito A, B ar C virusai.

Tiek hepatito B virusas (toliau – HBV), tiek hepatito C virusas (toliau – HCV) pažeidžia kepenis, sukeldamas uždegimą, kuris gali progresuoti į kepenų cirozę ir pirminį kepenų vėžį.


 HBV, HVC plinta:

  1. Per kraują, atkreipiama dėmesį, kad per kraują plinta ne tik atliekant kraujo perpylimą, tačiau galima užsikrėsti ir naudojant užkrėstus daiktus: manikiūro reikmenis, skutimosi mašinėlę, dantų šepetėlį, švirkštus, darant tatuiruotes.
  2. Lytinių santykių metu;
  3. Iš motinos vaisiui.

Tiek HBV, tiek HVC negalima užsikrėsti sveikinantis, čiaudint, kosint.

50-60% užsikrėtusiųjų HBV ir apie 80 % užsikrėtusiųjų HVC infekcijos būna besimptomės, tačiau būtina pažymėti, kad šie asmenys gali užkrėsti kitus.  Klinikiniai HBV simptomai pasireiškia 2-6 mėn. po užsikrėtimo, HCV – 7-8 savaitės po užsikrėtimo. Simptomai nespecifiniai, todėl sunku infekciją diagnozuoti. Norinti nustatyti šias infekcijas būtina laboratorinė diagnostika.

Minint pasaulinę hepatitų dieną, Nacionalinė visuomenės sveikatos priežiūros laboratorija kviečia pagalvoti apie savo ir artimųjų sveikatą ir atvykti išsitirti dėl HBV ir HCV (atliekami serologiniai a-HCV ir HBsAg bei molekuliniai HBV DNR, HVC RNR  kiekybiniai nustatymai tikralaikės PGR metodu). Norint pasitikrinti kepenų būklę, rekomenduojame papildomai atlikti ALT, AST, GGT, ŠF, bendro bilirubino, protrombino aktyvumo tyrimus.

Jūsų lauksime Gėlių g. 9 Vilniuje (tel. 8 5 2122718) bei Aušros g. 44 Kaune ( tel. 8 37 331681).

Atgal Spausdinti