Nacionalinė visuomenės sveikatos priežiūros laboratorija - Žarnyno parazitinės ligos – mūsų ir mūsų vaikų priešas

Tel.: (8 5) 270 9229El. p. nvspl@nvspl.lt

Žarnyno parazitinės ligos – mūsų ir mūsų vaikų priešas

                       

        Lietuvoje enterobiozė (žmogaus žarnyno parazitų-spalinių sukeliamas susirgimas) - vienas iš aktualiausių parazitinių susirgimų. Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro duomenimis, 2013– 2014 metais ir per pirmąjį šių metų pusmetį šalyje enterobioze sirgo 3798 asmenys, iš jų net 99 proc. - vaikai iki 17 metų.  

        NVSPL Vilniaus skyriaus Parazitologinio poskyrio laboratorijoje per 2014 metus ištirta daugiau nei 3000 vaikų, iš kurių apie 17 proc. buvo užsikrėtusių spalinėmis; iš 63 tirtų vaikų kolektyvų – tik trijuose nerasta šio užkrato, visuose kituose - nuo 3 iki 60 proc. vaikų buvo užsikrėtę mažaisiais helmintais.

        Spalinės - nedidelės, maždaug 1 cm dydžio balto siūlo pavidalo kirmėlaitės, parazituojančios žmogaus storajame žarnyne, tiesiojoje žarnoje. Viena spalinė ant perianalinių raukšlių išskiria 10–15 tūkstančių kiaušinėlių. Ir tai ji daro dažniausiai naktį. Spalinių kiaušinėliai ant žmogaus kūno subręsta per 4–6 val., tad jau ryte vaikas nuo savęs gali iš naujo užsikrėsti.

        Tokia helmintų invazija gali tęstis mėnesiais. Liga pasireiškia pykinimu, sumažėjusiu apetitu, pilvo skausmais, dažniausiai bambos srityje, gali padažnėti tuštinimasis, o svarbiausia – įkyrus naktinis, dažnai ir dieninis, išangės niežulys. Vaikas kasosi niežtinčias vietas, kiaušiniai patenka ant pirštų, į panages, jų pribyra ant patalynės. Taigi, vaikas blogai miega, dėl išangės nusikasymo ir bakterijų patekimo į žaizdeles atsiranda pūlinukai. Spalinės gali būti ir šlapimo nelaikymo priežastimi.

         Tūkstančiai spalinių kiaušinėlių pasklinda ant grindų, kilimų, palangių, stalų, kėdžių, žaislų, knygų, rankšluosčių, vonios ir tualeto kraštų ir kt. Buitinėje aplinkoje spalinių kiaušinėliai užkrečiami lieka iki 3 savaičių.

         Spalinių kiaušinėlius platina butuose, namuose laikomi naminiai gyvūnai, užkratą pernešantys ant letenų, kailio. Taip pat ir...orą vėsinantys prietaisai – jų gainiojamas oras mikroskopinius kiaušinėlius kelia nuo grindų, išnešioja po patalpą.

         Netirti ir negydyti vaikai, taip pat ir suaugusieji yra ilgalaikiai infekcijos nešiotojai bei ligos sukėlėjų platintojai vaikų kolektyvuose, šeimose, baseinuose, mokyklose ir kt.

         Lietuvoje, tiesa, rečiau sergama ir kitomis žarnyno parazitinėmis ligomis, kurias sukelia pirmuonys ar kirmėlės. Jomis užsikrečiama per burną nuo nešvarių rankų, užkrėstų ar neplautų daržovių bei uogų. Pvz., askaridoze 2013–2014 m. respublikoje sirgo 453 asmenys, iš jų 44 proc. vaikai; per pirmąjį šių metų pusmetį net 82 proc. visų sirgusiųjų šia liga – vaikai. Jie taip pat sirgo trichiuroze (žarnyno kirmėlės – plaukagalvio sukeliama parazitozė), difilobotrioze (žuvinio kaspinuočio sukeliama helmintozė).

         Pirmuonys (liamblijos, amebos ir kt.) sukelia viduriavimus ir įvairaus pobūdžio žarnyno negalavimus. Negydant žarnyno pirmuonių sukelta infekcija gali trukti kelias savaites ar net mėnesius, o kirmėlinėmis invazijomis galima sirgti metų metus. Pimuoninėmis invazijomis per 2013–2014 m. vaikų sergamumas tarp visų sirgusiųjų sudarė net 54 proc. Ikimokyklinio amžiaus vaikai ir I-IV klasių moksleiviai yra dar ne visai tinkamai išsiugdę higieninius įpročius, tad jie dažniausiai užsikrečia žarnyno kirmėlėmis ir pirmuonimis.

 

 

NVSPL Mikrobiologinių tyrimų skyriaus

Parazitologinių tyrimų poskyrio parazitologijos specialistė

Daiva Veitienė

Paskutinis atnaujinimas: 2015-08-18 14:58:48