Nacionalinė visuomenės sveikatos priežiūros laboratorija - Naujienos:Mažinti taršą plastiku – 2018 m. Pasaulinės Aplinkos dienos tema

Tel.: (8 5) 270 9229El. p. nvspl@nvspl.lt

Mažinti taršą plastiku – 2018 m. Pasaulinės Aplinkos dienos tema - 2018-06-04

Aplinkos tarša plastiku jau pasiekė epidemijos lygį. Per metus pasaulio šalių gyventojai išmeta tiek plastiko, kad galima būtų žemės rutulį apvynioti plastiko gijomis ne mažiau kaip keturis kartus. Kiekvienais metais pasaulyje sunaudojama daugiau kaip 500 milijardų plastikinių pakuočių, o per minutę nuperkama 1 milijonas plastikinių butelių.


Kasmet, birželio 5-ąją, minima Pasaulinė aplinkos diena, kurios tikslas – atkreipti visuomenės dėmesį į aktualias aplinkosaugos problemas ir ieškoti būdų, kaip jas spręsti. Jungtinių Tautų Organizacijos 2018 m. Pasaulinės aplinkos dienos tema yra gamtos apsauga nuo taršos plastiku. Dauguma neperdirbto išmetamo plastiko patenka ne į sąvartynus, o į vandens telkinius ir vandenynus, kuriuose tampa žuvų ir kitų jūros gyvūnų mirties priežastimi. Prisidėkime prie plastiko naudojimo mažinimo ir rūšiuokime atliekas.


    Pramonės sritys, kuriuose naudojamas plastikas

 

Aplinkos tarša didina mirtingumą

Pasaulio sveikatos asamblėjoje Ženevoje buvo atkreiptas dėmesys, kad kasmet 3,7 mln. gyventojų mirčių yra susijusios su padidėjusia aplinkos oro tarša. Kiekvienais metais 13 mln. žmonių miršta jaunesni kaip 70 metų dėl širdies–kraujagyslių sistemų ir lėtinių kvėpavimo sistemos ligų, cukrinio diabeto ir vėžinių susirgimų, daugiausia tai vyksta šalyse su žemu ir vidutiniu pajamų lygiu.

Nuo 2016 m. kiekvienais metais pasaulyje miršta 15000 vaikų, kurie nesulaukia savo penktojo gimtadienio. Deja, oro taršos problemos neaplenkia ir Lietuvos gyventojų. Padidėjusi oro tarša gali sukelti įvairias ūminės ir lėtines kvėpavimo, kraujotakos sistemų ligas, lemti piktybinių navikų atsiradimą, ar pabloginti šiomis ligomis sergančiųjų būklę.

    Daugiausia plastiko pagaminama Kinijoje, Europoje ir Jungtinėse Valstijose

 

Prevencinės priemonės

Vienas iš būdų mažinti aplinkos užterštumą - esamų ir/ar planuojamų ūkinių veiklų poveikio visuomenės sveikatai vertinimo (PVSV) procedūros, kurių metu išanalizuojami aplinką ir gyventojus veikiantys rizikos veiksniai (oro tarša, kvapai, triukšmas, ir kt.), išnagrinėjamos prevencinės priemonės, alternatyvos, jeigu tikslinga, nustatomos sanitarinės apsaugos zonos. Visas šias procedūras pasitelkdami šiuolaikines geografines informacines sistemas ir modeliavimo programas atlieka taip pat ir Nacionalinė visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos (NVSPL) specialistai.

 

Rengiant straipsnį naudotasi Pasaulio sveikatos organizacijos, Jungtinių Tautų Organizacijos informacija ir tinklalapio http://worldenvironmentday.global informacija.

Daugiau informacijos, susijusios su poveikio visuomenės sveikatos vertinimu ir aplinkos veiksnių (triukšmo, elektromagnetinės spinduliuotės, oro taršos, kvapų) poveikiu sveikatai Jums pateiks       l. e. p. Sveikatos rizikos veiksnių vertinimo skyriaus vedėjas Marius Urbonas, tel. (85) 263 96 62.

Daugiau informacijos apie cheminių medžiagų tyrimus gyvenamojoje aplinkoje ir patalpose Jums pateiks Cheminių tyrimų vedėjas Virginijus Keturka, tel. (85) 210 54 97.


Atgal Spausdinti