Nacionalinė visuomenės
sveikatos priežiūros laboratorija
Neįgaliems

Biudžetinė įstaiga
Juridinių asmenų reigistras, kodas 195551983

Žolyno g. 36, LT–10210 Vilnius
Tyrimų klausimais prašome teirautis čia
Prisijungimas

Lankytojų statistika
Iš viso apsilankė: 1329254
Šiandien apsilankė: 761
Dabar naršo: 1
Geriamo vandens tyrimai

Geriamo vandens kokybę vartotojai įpratę vertinti pagal skonį, tačiau skanus vanduo ne visada būna kokybiškas. Koks vanduo bėga iš mūsų  čiaupų , semiamas iš šulinių ar šaltinių, perkamas iš parduotuvių galime sužinoti tik ištyrę vandens mėginius laboratorijoje. Geriamas vanduo tinkamas naudoti ir laikomas švariu jeigu jame nėra mikroorganizmų, parazitų ir medžiagų, galinčių sukelti pavojų sveikatai.

Didžiausi nitratų kiekiai yra randami šulinio vandenyje.  Trąšų, mėšlo perteklius, kurio nepasisavina augalai, patenka į požeminius vandenis ir užteršia geriamojo vandens šaltinius azoto junginiais. Tokiais toksiniais rodikliais, kaip nitratais ar nitritais užterštas vanduo neturi specifinio skonio, kvapo ar spalvos. Šie junginiai nepašalinami nei virinimu, nei buitiniais vandens filtrais. Didesni kiekiai nitratų ir nitritų ypač pavojingi nėščioms moterims ir vaikams iki 6 mėn. amžiaus, kurie yra ypač jautrūs nitratams, nes jų organizme nepakanka nitratus skaidančio fermento ir išsivysto methemoglobinemija, vadinamasis „pamėlusių kūdikių“ sindromas. Apie vandens saugumą galima sužinoti tik atlikus laboratorinius tyrimus.

Pagal mūsų tyrimų rezultatus, Lietuvoje šuliniuose dažnai viršijama nitratų leistina ribinė koncentracija (50 mg/l), t.y. net 25 % tiriamų šulinių vandenyje randami dideli nitratų kiekiai, pvz.: 60 – 150 mg/l, yra atveju, kad net viršija 300 mg/l.

Nacionalinėje visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijoje atliekami geriamo vandens (komunalinio vandentiekio, kastinių ir šachtinių šulinių bei artezinių gręžinių, mineralinio ir mineralizuoto vandens), dializės ir dejonizuoto vandens, paviršinio vandens (upių, ežerų, tvenkinių, maudyklų, baseinų vandens) cheminiai, mikrobiologiniai ir parazitologiniai tyrimai. Atliekami tyrimai akredituoti Vokietijos Akreditavimo Tarnybos (DAkkS) pagal tarptautinio standarto LST EN ISO/IEC 17025 reikalavimus.

Jūsų patogumui tyrimus galite pristatyti visoje Lietuvoje išsidėsčiusiuose Laboratorijos skyriuose (spausti čia).

 

Paskutinis atnaujinimas: 2011-05-10 14:36:08
© NVSPL. Visos teisės saugomos. Sprendimas: Idamas, naudojama Smart Web sistema.