Nacionalinė visuomenės sveikatos priežiūros laboratorija - Naujienos:Dėl susirgimų lambliaze gali būti kaltas šulinio vanduo

Tel.: (8 5) 270 9229El. p. nvspl@nvspl.lt

Dėl susirgimų lambliaze gali būti kaltas šulinio vanduo - 2017-03-22

Šiandien minima Pasaulinė vandens diena. Svarbiausias veiksnys gyvybei – vanduo. Be jo neišgyventų nei žolė, nei gyvūnas, nei žmogus. Kartais vanduo, tarnaujantis mums kaip gyvybės šaltinis, gali tapti ir kai kurių parazitinių ligų sukėlėjų pernešėju.


Pavojinga žmogui gyvybės forma, kuri gali pasitaikyti šulinio, ežero ar upės vandenyje yra parazitinių pirmuonių cistos. Kai kurie tokie pirmuonys egzistuoja žmogaus žarnyne kaip viena ląstelė, tačiau jie dauginasi, kovoja dėl maisto, prisidaugina milijonai ir kartu su išmatomis cistų pavidalu pakliūna į dirvožemį ir į paviršinius vandenis. Cistos – tai „susipakavę“ į apvalkalą tie patys pirmuonys. Apvalkalas jiems reikalingas dėl to, kad išgyventų aplinkoje esant nepalankioms jų gyvybei sąlygomis. Aišku, didelė dalis cistų žūsta, tačiau dalis išgyvena ir likusios gyvos yra potencialus pavojus žmogui.

Jei tualetas ar tvartas stovi aukščiau nei iškastas rentinis šulinys ar tvenkinys, iš kurio semiamas vanduo daržų laistymui – tiesiausias kelias parazitinių kirmėlių kiaušinėliams ar pirmuonių cistoms pakliūti į vandenį. Liūčių ir pavasario polaidžio metu, esant netvarkingai įrengtam tualetui, jo turinys kartu su vandeniu nešamas per dirvožemį ir taip teršiami šuliniai ar kiti atviri vandens telkiniai.

Vandenyje pirmuonys, tokie kaip lamblijų cistos, esant temperatūrai + 2–6o C gali išgyventi iki 3 mėnesių. Vanduo šulinyje žiemą retai užšąlą iki dugno, vadinasi lamblijų cistos, patekusios su lietaus ar tirpsmo vandeniu į šulinį, jaučiasi puikiai. Šiltame vandenyje – apie +20o C, cistos gyvybingos išsilaiko dar ilgiau, nuotekų vandenyje išgyvena iki 120 parų. Mokslininkų įrodyta, kad prarytos 10 lamblijų cistos jau sukelia susirgimą, o šios žmogaus žarnyne dauginasi ir tie milžiniški kiekiai cistų su išmatomis pakliūna į aplinką.

Ne tik žmogus gali turėti lamblijų ir jų cistų. Šiuos parazitus savo žarnyne „nešiojasi“ kiaulės, katės, šunys, įvairūs galvijai, pelės, žiurkės.

Per 2013–2016 metus Lietuvoje buvo registruota 198 susirgimai žarnyno pirmuonių sukeltomis ligomis. Iš jų 45 ligoniai turėjo lamblijų.

Sergančių lambliaze (sukėlėjas Giardia lamblia) asmenų išmatos būna dvokiančios, balkšvos spalvos. Ligonį gali kamuoti pilvo skausmas, pykinimas, dujų kaupimasis žarnyne. Žmogus turėtų pastebėti, kad klozete išmatos sunkiai nuplaunamos vandeniu, atrodo lyg būtų riebios. Tai vienas iš požymių, kad žarnyne gali būti lamblijų, nes pastarosios sutrikdo riebalų įsiurbimą žarnyne. Liga tęsiasi apie savaitę, tačiau gali pereiti ir į lėtinę formą. Sergantiems lėtine ligos forma sumažėja apetitas, krenta svoris, vargina pilvo pūtimas bei skausmas virš bambos, iš burnos sklinda blogas kvapas. Ligonis skundžiasi protarpiniu viduriavimu ar vidurių užkietėjimu. Pirmuoninė infekcija gali tęstis nuo kelių mėnesių iki metų ir visą laiką ligonis su savo išmatomis platina cistas.

Kaip išvengti užsikrėtimo pirmuonių cistomis?

Reikia ištirti šulinių, kaimo turizmo sodybų baseinų vandenį dėl žmogui pavojingų parazitų kiaušinių ir pirmuonių cistų buvimo.

Po liūčių nesimaudyti atviruose vandens telkiniuose bent parą, nes per tiek laiko parazitų kiaušiniai ir pirmuonių cistos nusėda į dumblą.

Maudantis stengtis, kad vanduo nepakliūtų į burną, nosį, akis, ypač sekliose vietose, kur yra pavojus, kad nusėdę ant dugno kirmėlių kiaušiniai ir pirmuonys bus pakelti mums brendant per vandenį.

Negerti atvirų vandens telkinių vandens ir neplauti juo vaisių bei daržovių. Jei nėra kitos išeities, tuomet vandenį reikia pavirti bent 1 minutę.

  

Mikrobiologinių tyrimų skyriaus

Parazitologinių tyrimų poskyrio parazitologijos specialistė

Daiva Veitienė

 

Atgal Spausdinti