Tel.: (8 5) 270 9229El. p. nvspl@nvspl.lt

Kokia informacija pateikta kosmetikos pakuotėje, kaip ją skaityti ir vertinti? - 2018-09-07

Didžioji dauguma iš 500 milijonų Europos vartotojų kasdien naudojasi kosmetikos ir asmens priežiūros produktais, kad apsaugotų savo sveikatą, gerintų savo gerovę ir skatintų savigarbą. Atsižvelgiant į 2017 metų duomenis, Europoje kosmetikos pramonė užima didžiausią dalį prekybos rinkoje ir uždirba apie 77,6 mlrd. eurų. Didžiausios nacionalinės kosmetikos rinkos yra Vokietijoje (13,6 mlrd. eurų), Prancūzijoje (11,3 mlrd. eurų), Jungtinėje Karalystėje (11,1 mlrd. eurų), Italijoje (10,1 mlrd. eurų) ir Ispanijoje (6,8 mlrd. eurų).

 


Šiuo metu rinkoje yra septynios kosmetikos grupės:

 1. apsaugos nuo saulės priemonės – kremai, losionai, aliejai, geliai, purškalai;
 2. burnos higienos priemonės – dantų pastos, burnos skalavimo skysčiai, tarpdančių siūlai;
 3. plaukų priežiūros priemonės – purškalai, losionai, šampūnai, kondicionieriai, serumai, dažai, priemonės nuo pleiskanų ir kt.;
 4. kūno priežiūros priemonės – muilai, antiperspirantai, dušo geliai, losionai, aliejai, šveitikliai ir kt.;
 5. kvepalai – aliejai, priemonės po skutimosi ir kt;
 6. dekoratyvinės kosmetikos priemonės – nagų lakai, lūpdažiai, pudros, šešėliai ir kt. 

Visi rinkoje parduodami gaminiai turi būti teisingai ženklinami pagal EU Kosmetikos reglamentą:

 • aiškus gamintojas ir jo kontaktai (šalis, adresas);
 • gaminio sudėtis (visi ingredientai pakuotėje surašyti kiekio mažėjimo tvarka – taip rašoma dėl to, jog alergiški žmonės greičiau rastų galimas alergiją sukeliančias medžiagas);
 • bet kokie įspėjimai, susiję su gaminio naudojimu ar jo pakuote;
 • naudojimui aktualios datos – galiojimo laikas neatidarytai ir jau atidarytai pakuotei;
 • aiškus gaminio pavadinimas;
 • gaminio ženklinimas partijų numeriais.

Dažniausiai vartotojui kylanti problema – suprasti, ką reiškia medžiagos, kurios yra įvardintos ant kosmetikos ingredientų skilties pakuotėje. Tad trumpai apie konservantus ir spalvą suteikiančias medžiagas  kosmetikos gaminiuose...

Konservantai. Naturalios arba sintetinės kilmės cheminės medžiagos, kurios dedamos į kosmetikos gaminius, kad gaminys nesugestų visą jam nustatytą gaminio galiojimo terminą. Jei į kosmetikos gaminį nebūtų dedami konservantai, tuomet gaminys taptų lyg maistas – kelių dienų laikotarpyje sugestų dėl mikrobiologinio užterštumo (1 pav.)

1 pav. Mikrobiologinis užterštumas gaminyje

Dažniausiai naudojami konservantai yra parabenai (2 pav.), formaldehidiniai donorai ir fenolio derivatyvai (3 pav.), metilizotiazolinonas bei natūralūs konservantai, pvz.: sorbo rūgštis.

2 pav. Parabenų pavyzdžiai

Parabenai naudojami labai plačiai, kadangi jie yra labai efektyvūs net ir naudojant labai mažomis koncentracijomis, neturi kvapo ar spalvos, yra lengvai naudojami ir ganėtinai gerai toleruojami mūsų odos. Tačiau parabenų naudojimas turi ir nemažai neigiamų pasekmių – sutrikdo normalią hormonų pusiausvyrą, yra kancerogenai, vis daugiau žmonių tampa jiems alergiški.

3 pav. Formaldehidiniai donorai (kairėje) ir fenolio derivatyvas (dešinėje)

Formaldehidiniai donorai yra antri po parabenų pasirenkami konservantai, o vis dažniau ir keičia parabenus. Ypač populiaru šiuos konservantus naudoti gaminiuose, kurie žymimi „be parabenų“ pakuotėmis. Tačiau šie konservantai taip pat gali sukelti alergijas ir yra kancerogeniniai.

Fenolio derivatyvai. Dažniausiai naudojamas yra fenoksietanolis. Kaip ir parabenai, fenoksietanolis veikia net esant labai mažoms jo koncentracijoms gaminyje. Pagrindinis šio konservanto trūkumas – didelės odos alerginės reakcijos.

Metilizotiazolinonas yra kitas labai plačiai naudojamas konservantas, pasižymintis ypač stipriomis alerginėmis reakcijomis. Dažnai jis dedamas kartu su metilchloroisotiazolinonu – toks derinys ypač dirgina odą ir yra pavojingas alergiškiems žmonėms.

Spalvą kosmetikos gaminiui suteikiančios medžiagos. Dažniausiai šie priedai yra naudojami dekoratyvinėje kosmetikoje – lūpų dažuose, balinamosiose pastose, akių linijos ryškinimo dažuose, šešėliuose ir t.t.. Anglų kalba šios medžiagos įvardijamos kaip  lead acetate, chromium, thimerosal, hydrogenated cotton seed oil, sodium hexametaphosphate. Visose šiose medžiagose slypi metalai – švinas, arsenas, gyvsidabris, aliuminis, cinkas, chromas, geležis ir kiti metalai. Metalų įtaka mūsų organizmui neigiama – jie yra toksiški ir kancerogenai.

Apibendrinus, konservantų – natūralių ar sintetinių – bei kitų pridėtinių cheminių medžiagų išvengti neįmanoma. Tačiau galime rinktis tokius gaminius, kur jų koncentracijos ypač mažos (ingredientų stulpelyje jie surašyti pačiame gale) ar rinktis kosmetiką, kurioje naudojami didesni kiekiai natūralių medžiagų.

Saugios kosmetikos kampanija yra parengusi „raudonuosius sąrašus“, kuriuose įvardinti patys kenksmingiausi priedai, dedami į kosmetikos gaminius (į šampūną, kondicionierių, drėkiklius, apsaugos nuo saulės produktus, plaukų dažymo priemones bei kitą dekoratyvinę kosmetiką), tad tokių priedų vertėtų vengti. Plačiau internetiniame puslapyje http://www.safecosmetics.org/get-the-facts/chemicals-of-concern/red-list/.

NVSPL specialistai rekomenduoja:

 • kosmetiką naudoti pirktą tik oficialiuose prekybos centruose, vaistinėse – ne turgavietėse ar pakelėse, kadangi tokie gaminiai gali būti nepatikrinti ir nesaugūs;
 • skaityti perkamos kosmetikos gaminio sudėties etiketes ir sudėtį vertinti atsižvelgiant į specialistų rekomendacijas;
 • naudoti ir laikyti kosmetiką nustatytomis optimaliomis sąlygomis, kurios nurodytos ant pakuotės – galiojimo laikas, laikymo temperatūra;
 • nenaudoti daug įvairios kosmetikos vienu metu, kadangi susimaišius skirtingiems gaminiams, išauga alergijų tikimybė;
 • supratus, jog gaminys Jūsų odai netinka, nutraukti jo naudojimą ir elgtis kaip nurodyta pakuotėse;
 • kilus įtarimams, jog gaminys gali būti nesaugus vartotojui - Jums, kreiptis į laboratorijas dėl gaminio ištyrimo.

 

Literatūros šaltiniai:

https://www.cosmeticseurope.eu/

https://www.fda.gov/cosmetics/

https://theecowell.com/blogs/well/a-guide-to-cosmetic-product-preservatives

http://www.safecosmetics.org/

 

Informaciją parengė:

Toma Petrulionienė                  

Cheminių tyrimų skyriaus Instrumentinių tyrimų poskyrio vedėja

Atgal Spausdinti
Paslaugos
Cheminiai, mikrobiologiniai, parazitologiniai, serologiniai, virusologiniai, fizikinių veiksnių tyrimai.

Ištiria ir įvertina profesinę riziką (fizikinių, cheminių, ergonominių, biologinių, fizinių, psichosocialinių rizikos veiksnių tyrimą ir vertinimą) įmonėse ir įstaigose.

Pirmosios pagalbos, higienos įgūdžių mokymai ir mokymai apie alkoholio ir narkotikų žalą (praradusiems teisę vairuoti transporto priemonę vairuotojams).
Planuojamos ūkinės veiklos poveikio visuomenės sveikatai vertinimas atliekamas planuojamoms arba vykdomoms ūkinėms veikloms, kurioms turi būti nustatomos arba tikslinamos sanitarinių apsaugos zonų ribos. 
Mikrobiologinių mitybos terpių išpilstymo paslauga.
Mikrobiologinių mitybos terpių kokybės kontrolės paslauga.