Nacionalinė visuomenės sveikatos priežiūros laboratorija - Naujienos:Biologinių rizikos veiksnių vertinimas darbo vietose

Tel.: (8 5) 270 9229El. p. nvspl@nvspl.lt

Biologinių rizikos veiksnių vertinimas darbo vietose - 2017-04-27

Balandžio 28 d. – Pasaulinė darbuotojų saugos ir sveikatos diena. Šiais metais norime atkreipti dėmesį į biologinius rizikos veiksnius darbo vietose.


Kiekvienais metais nuo užkrečiamųjų ligų visame pasaulyje miršta apie 320 tūkst. darbuotojų, iš jų – 5 tūkst. Europos Sąjungoje.

Biologiniai pavojai yra susiję su biologinių medžiagų poveikiu darbuotojams darbo vietoje. Biologinėmis medžiagomis vadinami mikroorganizmai, įskaitant ir genetiškai modifikuotus, įvairūs parazitai, kurie gali sukelti infekciją, alergiją ar apsinuodijimą, tarp kurių yra bakterijos, virusai, grybai (mielių ir pelėsių). Biologinės medžiagos gali sukelti infekcines, alergines ligas, apsinuodijimą. Patogeniniai mikroorganizmai į žmogaus organizmą gali patekti per pažeistą odą ir gleivinę. Įkvėpus arba nurijus biologines medžiagas, gali kilti viršutinių kvėpavimo takų arba virškinimo sistemos infekcijos. Esminis skirtumas tarp biologinių ir kitų pavojingų medžiagų – gebėjimas daugintis esant palankioms sąlygoms. Mikroorganizmų kiekis per trumpą laiką gali žymiai padidėti.

Dažniausiai sutinkami biologiniai rizikos veiksniai šiose pagrindinėse veiklos srityse ir darbo vietose, kur biologinės medžiagos yra rizikos veiksniai:

 • maisto produktų gamyba,
 • žemės ūkis,
 • miškininkystė,
 • sodininkystė,
 • bet kokia veikla, susijusi gyvūnais ir gyvulinės kilmės medžiagomis,
 • sveikatos apsauga ir socialinis darbas,
 • atliekų tvarkymas,
 • nuotekų valymas,
 • mikrobiologijos tyrimų laboratorijos ir biotechnologijų įmonės,
 • medienos perdirbimo įmonės, metalo perdirbimo įmonės (metalo apdirbimo skysčių naudojimas),
 • antrinių žaliavų (popierius, stiklo, sintetinių medžiagų, pakavimo medžiagų) perdirbimo įmonės,
 • statybos ir statybinių medžiagų įmonės (gamtinių medžiagų, tokių kaip molis, šiaudai, nendrės, perdirbimas, pastatų renovacija),
 • darbo zonos, kuriose yra oro kondicionavimo sistemos ir didelė drėgmė (pvz., tekstilės ir spausdinimo įmonės, popieriaus gamyba),
 • archyvai, muziejai ir bibliotekos.


Kodėl yra svarbu atlikti biologinių rizikos veiksnių profesinės rizikos vertinimą darbo vietoje?

Biologinio poveikio veiksnių mažinimo rekomendacijos - pirmiausia pats dirbantysis turi būti susipažinęs su biologinio poveikio keliama rizika, galimais požymiais, kenksmingo poveikio išvengimo būdais bei kartu su profesinės rizikos vertinimo specialistais turi identifikuoti biologinius rizikos veiksnius darbo vietoje ir atlikus laboratorinius tyrimus, įvertinti profesinę riziką.

   Išskiriami tokie biologinio poveikio rizikos mažinimo būdai:

 1. Numatyti ir įvertinti galimo biologinio poveikio riziką darbo vietose.
 2. Organizuoti darbo procesą, kad biologinis užterštumas išnyktų.
 3. Siekti, kad būtų pakankama darbo vietos ventiliacija.
 4. Siekti, kad būtų kuo mažesnis aerozolių, dulkių kiekis darbo vietose.
 5. Reguliariai tikrintis sveikatą.
 6. Pasidomėti galimais skiepais ir skiepyti dirbančiuosius.
 7. Laikytis asmens higienos reikalavimų.
 8. Naudoti asmenines apsaugos priemones.

 

Informacija parengta, remiantis Europos saugos ir sveikatos darbe agentūros ekspertų prognoze dėl naujos biologinės rizikos, kylančios darbuotojų saugai ir sveikatai.

Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos Profesinės rizikos vertinimo poskyris  atlieka kompleksinį Profesinės rizikos vertinimą, į kurį įeina parengiamieji darbai (darbo vietų parinkimas, veiksnių identifikavimas), akredituoti laboratoriniai tyrimai (fizikiniai, cheminiai, biologiniai), ergonominių bei psichosocialinių rizikos veiksnių tyrimai ir įvertinimas, profesinės rizikos nustatymo kortelių užpildymas (rizikos nustatymas, parengiant rizikos šalinimo/mažinimo priemones).


Kontaktai:

Profesinės rizikos vertinimo poskyris

Antakalnio g. 10, Vilnius

profesine.rizika(eta)nvspl.lt

tel. (8 5) 212 11 67

mob. tel. 8610 30041

 

Atgal Spausdinti