Tel.: (8 5) 270 9229El. p. nvspl@nvspl.lt

Elektroninės cigaretės. Išsigelbėjimas rūkaliams ir juos supančiai aplinkai? - 2018-08-12

Atsižvelgiant į mokslininkų surinktus duomenis, tabako gaminių naudojimas bet kokia forma, įskaitant ir e-cigaretes, nėra saugus. Lietuvoje rūkymas labiau paplitęs tarp jaunesnio ir vidutinio amžiaus gyventojų. Lietuvos statistikos departamento duomenimis daugiausia kasdien rūkančiųjų yra tarp 25–54 metų amžiaus gyventojų (42 % vyrų ir 14 % moterų).

 


Tai, kad kasdien rūko, nurodo 8 % 15–24 metų amžiaus merginų ir 19 % to paties amžiaus vaikinų. Per pastaruosius metus, e-cigarečių vartojimas jaunų žmonių tarpe pasaulyje padidėjo nerimą keliančiu greičiu. Didelę įtaką padidėjusiam tabako gaminių naudojimui turi ir tai, jog šie tabako gaminiai yra naujovė. Elektroninės cigaretės buvo išrastos 2003 m. Kinijoje ir jau 2006 m. pasiekė Jungtinių Amerikos Valstijų bei Europos rinkas. Tokios cigaretės kurtos kuo panašesnės į įprastas cigaretes, kad jas atstotų ir imituotų įpras­tinio rūkymo metu patiriamus pojūčius.

E-cigaretės apima įvairių formų prietaisus, kurių pagalba vartotojas įkvepia garų aerozolį iš įkaitinto e-cigarečių skysčio, dažniausiai susidedančio iš nikotino (Lietuvos Respublikos Tabako, tabako gaminių ir su jais susijusių gaminių įstatymas nurodo, kad pateikiamų rinkai elektroninių cigarečių pildyklėse nikotino turinčiame skystyje nikotino turi būti ne daugiau kaip 20 miligramų viename mililitre skysčio), propilenglikolio, glicerolio, skonį ir kvapą suteikiančių medžiagų ir kitų priedų. E-cigarečių yra įvairios išvaizdos ir dizaino (1 pav.), jos įvardijamos skirtingais pavadinimais anglų kalboje - “e-cigarettes”, “e-cigs”, “cigalikes”, “e-hookahs”, “mods”, “vape pens”, “vapes”, “tank systems” - tačiau visų jų veikimo principas yra vienodas – vartotojas įkvepia garus, kurie susidaro kaitinant e-cigarečių skystį.

 

1 pav. E-cigarečių rūšys

 

E-cigaretės galimai tampa vis patrauklesnės jaunimui, kadangi, priešingai nei klasikinės cigaretės, gali būti įvairaus skonio – saldaus, sūraus, kartaus, rūgštaus ir pan. (2 pav.). Šiuo metu prekyboje galima rasti daugiau kaip 7000 aromatų.

 

 

2 pav. E-cigarečių skysčiai ir jų skonių pavyzdžiai

 

Tipinės elektroninės cigaretės susidaro iš LED indikatoriaus, kuris šviečia cigaretės garinimo ar įtraukimo metu, baterijos, mikroprocesoriaus, kuris valdo kaitinimo elementą ir LED indikatorių, jutiklio, kuris nustato, kada rūkantysis įtraukia, kaitinimo elemento, kuris išgarina elektroninį skystį su nikotinu bei talpyklos. 3 paveikslėlyje pavaizduota tipinės elektroninės cigaretės sandara ir slypintys pavojai, kurie nebūtinai susiję su elektroninių skysčių chemine sudėtimi.

 

 

3 pav. Elektroninės cigaretės sandara.

 

Vis dar nėra atlikta pakankamai tyrimų, kurie įrodytų, jog elektroninės cigaretės yra nekenksmingos, tad galimai jų įtaka žmogaus sveikatai yra panaši, lyg būtų rūkomos klasikinės cigaretės - nėra nežalingo rūkymo būdo, todėl net ir pakeitus įprastas tabako cigaretes cigaru, pypke, kaljanu ar elektronine cigarete, neišvengsime su rūkymu susijusios rizikos sveikatai. Tabako dūmuose randama per 4000 cheminių junginių, iš kurių net keli šimtai laikomi kenksmingais sveikatai, o apie 40 iš jų yra patvirtinti kancerogenais, kurie sukelia vėžį ar skatina jo vystymąsi. Apskritai, rūkymas sukelia daug sveikatos problemų:

 • smegenys yra veikiamos nikotino, kuris stimuliuoja centrinę nervų sistemą, o vėliau ją slopina, todėl keičiasi žmogaus savijauta ir elgsena;
 • rūkant didėja rizika susirgti katarakta, taip pat dažniau diagnozuojama amžinė geltonosios dėmės degeneracija;
 •  nuo rūkymo išsausėja burnos gleivinė, todėl rūkančiuosius dažniau kankina burnos infekcijos, dantys pažeistos ėduonies, taip pat susiduriama su periodontitu;
 • rūkančiųjų tikimybė mirti nuo širdies ir kraujagyslių ligų yra 1,6 karto didesnė nei nerūkančiųjų, kadangi nikotinas didina širdies susitraukimų dažnį, sutraukia kraujagysles, didina arterinį kraujospūdį, skatina cholesterolio kaupimąsi kraujagyslių sienelėse, didina trombocitų agregaciją (sulipimą);
 • 75 % visų kvėpavimo sistemos ligų siejama su rūkymu;
 • dėl rūkymo sumažėja moterų ir vyrų vaisingumas;
 • rūkantiems anksti pradeda senti oda.

Visgi vertėtų nepamiršti ir aplinkinių, kurie supa rūkančiuosius. Vis dar didele problema išlieka pasyvus rūkymas - 1 valanda prirūkytoje patalpoje yra tolygu vienai surūkytai cigaretei. Tabako dūmams ypač jautrūs vaikai. Jie dažniau serga astma, kvėpavimo takų infekcinėmis ligomis, vidurinės ausies uždegimu. Staigios kūdikių mirties sindromas taip pat yra susijęs su pasyviu rūkymu.

Jei vis dėl to nusprendėte vartoti elektronines cigaretes, siekiant sumažinti galimų toksinių medžiagų, kietų dalelių ir metalų (nikelio (Ni), kadmio (Cd), švino (Pb), chromo (Cr)) dulkių kiekį iš elektroninių cigarečių, specialistai pataria:

 • nekaitinti elektroninės cigaretės be skysčio ir neperkaitinti elemento;
 • reguliariai keisti kaitinimo elementus naujais;
 • nenaudoti silpnos galios cigarečių;
 • įsigyti elektronines cigaretes ir jų pildyklių skysčius tik iš patikimų tiekėjų.

 

Literatūros šaltiniai:

 1. https://e-cigarettes.surgeongeneral.gov/documents/2016_sgr_full_report_non-508.pdf
 2. https://osp.stat.gov.lt/services-portlet/pub-edition-file?id=20908
 3. http://nerukysiu.lt

 

Informaciją parengė:

Toma Petrulionienė                  

Cheminių tyrimų skyriaus Instrumentinių tyrimų poskyrio vedėja

Atgal Spausdinti
Paslaugos
Cheminiai, mikrobiologiniai, parazitologiniai, serologiniai, virusologiniai, fizikinių veiksnių tyrimai.

Ištiria ir įvertina profesinę riziką (fizikinių, cheminių, ergonominių, biologinių, fizinių, psichosocialinių rizikos veiksnių tyrimą ir vertinimą) įmonėse ir įstaigose.

Pirmosios pagalbos, higienos įgūdžių mokymai ir mokymai apie alkoholio ir narkotikų žalą (praradusiems teisę vairuoti transporto priemonę vairuotojams).
Planuojamos ūkinės veiklos poveikio visuomenės sveikatai vertinimas atliekamas planuojamoms arba vykdomoms ūkinėms veikloms, kurioms turi būti nustatomos arba tikslinamos sanitarinių apsaugos zonų ribos. 
Mikrobiologinių mitybos terpių išpilstymo paslauga.
Mikrobiologinių mitybos terpių kokybės kontrolės paslauga.