Nacionalinė visuomenės sveikatos priežiūros laboratorija - Naujienos:Pavojai sergant hepatitu bei laboratorinė ligos diagnostika

Tel.: (8 5) 270 9229El. p. nvspl@nvspl.lt

Pavojai sergant hepatitu bei laboratorinė ligos diagnostika - 2017-07-27

Liepos 28 d. minima Pasaulinė hepatito diena. Hepatitas – tai kepenų struktūros bei funkcijos pokyčių sąlygotas, įvairios kilmės, sunkumo ir aktyvumo kepenų uždegimas. Viena iš uždegimo priežasčių gali būti infekcija, kurią sukelia hepatito A, B ar C virusai.


Tiek hepatito B virusas (toliau – HBV), tiek hepatito C virusas (toliau – HCV) pažeidžia kepenis, sukeldamas uždegimą, kuris gali progresuoti į kepenų cirozę ir pirminį kepenų vėžį.

HBV, HCV plinta:

  1. Per kraują, atkreipiama dėmesį, kad per kraują plinta ne tik atliekant kraujo perpylimą, tačiau galima užsikrėsti ir naudojant užkrėstus daiktus: manikiūro reikmenis, skutimosi mašinėlę dantų šepetėlį, švirkštus, darant tatuiruotes.
  2. Lytinių santykių metu;
  3. Iš motinos – vaisiui.

Tiek HBV, tiek HCV negalima užsikrėsti sveikinantis, čiaudint, kosint.

50–60 % užsikrėtusiųjų HBV ir apie 80 % užsikrėtusiųjų HCV infekcijos būna besimptomės, tačiau būtina pažymėti, kad šie asmenys gali užkrėsti kitus.  Klinikiniai HBV simptomai pasireiškia per 2–6 mėn. po užsikrėtimo, HCV – 7–8 savaitės po užsikrėtimo. Ligos požymiai yra nespecifiniai, todėl sunku infekciją diagnozuoti. Norinti nustatyti šias infekcijas būtina laboratorinė diagnostika.

Minint pasaulinę hepatito dieną, Nacionalinė visuomenės sveikatos priežiūros laboratorija kviečia pagalvoti apie savo ir artimųjų sveikatą ir atvykti išsitirti dėl HBV ir HCV (atliekami serologiniai a-HCV ir HBsAg bei molekuliniai HBV DNR, HCV RNR kiekybiniai nustatymai tikralaikės PGR metodu). Norint pasitikrinti kepenų būklę, rekomenduojama papildomai atlikti ALT, AST, GGT, ŠF, bendro bilirubino, protrombino aktyvumo tyrimus.

Tyrimai atliekami: Gėlių g. 9 Vilniuje (tel. 8 5 2122718) bei Aušros g. 44 Kaune ( tel. 8 37 331681).

Atgal Spausdinti