Tel.: (8 5) 270 9229El. p. nvspl@nvspl.lt

Kuo gali būti kenksmingi plastikinis butelis ir skardinė? - 2020-11-12

Gyvename tokiame amžiuje, kai plastikas baigia pakeisti visas natūralias medžiagas: stiklą, medieną, keramiką, nerūdijantį plieną. Džiaugiamės, kad plastikiniai indai nedūžta ir yra santykinai lengvi, juose patogu neštis pietus į darbą ar į gamtą. Vienas iš gausybės naudojamų plastikų yra polikarbonatas, nes jis gana lengvai apdirbamas, termoformuojamas ir liejamas. Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos (NVSPL) chemijos specialistė Ieva Vizgirdaitė papasakojo kodėl plastikiius butelius bei skardines reikėtų naudoti atsargiai.


 

„Bisfenolis A (sutrumpintai žymimas BPA) yra pramoninė cheminė medžiaga, naudojama  gaminant polikarbonatą – kietą, skaidrų plastiką, kuris yra plačiai naudojamas gaminiuose, besiliečiančiuose su maistu, tokiuose kaip vandens buteliai ir indai maistui laikyti. BPA taip pat yra epoksidinėse dervose, kurios veikia kaip apsauginė danga kai kurių metalinių maisto ir gėrimų skardinių viduje. BPA maisto pakuotėse pradėtas naudoti nuo 1960 m.,“ – sako I. Vizgirdaitė.

Kai maisto produktai tiesiogiai liečiasi su bet kokia pakavimo medžiaga, nedidelė pakuotės dalis, t. y. iš pakuotės išsiskiriančios medžiagos, gali patekti į maistą ir būti suvartojama su juo. Iki šiol atlikti tyrimai įrodo BPA patekimą į maistą, ir tai kelia susirūpinimą dėl poveikio žmogaus sveikatai. Ilgalaikis BPA poveikis gali sukelti lėtinį toksiškumą, nes gali imituoti estrogeną. Tyrimai rodo, kad BPA gali sukelti vėžį, nevaisingumą, diabetą ir nutukimą, trukdyti smegenų veiklai, susijusiai su atmintimi, mokymusi ir nuotaika. BPA migracija į maistą kelia didelį nerimą ir dėl to, kad šios cheminės medžiagos patekimas į žmogaus organizmą ilgą laiką gali likti nepastebėtas.

NVSPL specialistė sako, kad epoksidinės dervos dažnai naudojamos skardinių viduje, kad būtų išvengta tiesioginio kontakto tarp skardinių metalinių sienelių ir maisto, taip apsaugant indus nuo rūdžių ir korozijos. Šios apsauginės dangos taip pat naudojamos metaliniuose stiklinių butelių dangteliuose, naudojamuose maistui laikyti. BPA monomerų likučių migraciją į maistą sukelia nebaigtas polimerizacijos procesas, kai maistas laikomas ar perdirbamas aukštoje temperatūroje polikarbonatiniuose (šis plastikas žymimas raidėmis PC) buteliuose ar talpyklose. Cheminių  junginių migracija iš pakuočių, kurios liečiasi su maistu ir gėrimais, yra sudėtingas reiškinys, kuris priklauso nuo įvairių veiksnių:

  • maisto produktų sudėties (migracijos lygis į riebius maisto produktus yra aukštesnis);
  • specifinio pakuotės ir maisto kontakto (tiesioginis ar netiesioginis kontaktas);
  • kontakto laiko (išsiskiriančio junginio koncentracija maiste didėja ilgėjant kontakto laikui);
  • temperatūros kontakto metu (aukštesnė temperatūra lemia didesnį migracijos greitį), verdančiame vandenyje (100°C) BPA migracijos greitis yra 55 kartus didesnis nei vandeniui esant 20 ° C temperatūros;
  • pakavimo medžiagos rūšies (smulkesnėse pakuotėse didesnis išsiskyrimo lygis).

Tiek polimerų skilimas, tiek BPA išsiskyrimas padidėja, kai naudojamos šarminės cheminės medžiagos, tokios kaip plovimo tirpalai ar plovikliai. Padidėjęs BPA išsiskyrimas iš PC butelių pastebėtas tik tokiomis sąlygomis, kurios mažai tikėtinos įprastai naudojant gaminį – tai yra aukšta temperatūra arba ilgas kontakto laikas. Todėl yra labai svarbu naudoti gaminius pagal jų paskirtį.

Ieva pataria: „Norint išvengti BPA ir kitų kenksmingų medžiagų migracijos į maistą, siūloma vengti plastiko, kurio perdirbimo numeriai yra 3, 6 ir 7, o renkantis plastikinius indus, pirmenybę teikti gaminiams, kurie pažymėti „BPA free“. Taip pat siūloma atsisakyti skardinių dėžučių. Nedėkite plastiko į indų plovimo mašinas ar mikrobangų krosnelę, venkite rūgščių maisto produktų laikymo plastikiniuose induose. Išmeskite plastikinius indus, kurie yra subraižyti ar sugadinti, nes tokie indai kelia didesnę cheminių junginių išplovimo riziką. Siūloma vietoj plastikinių indų naudoti stiklinius ir jums nereikės jaudintis dėl šių išvardintų problemų.“

Nacionalinėje visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijoje (NVSPL) atliekami Bisfenolio A tyrimai. Tyrimų rezultatai patvirtina teiginį, kad naudojant gaminius netinkamomis sąlygomis, Bisfenolio A migracija gali viršyti leistinas ribas, t. y. tokios koncentracijos, kurios nedaro žymaus poveikio žmogaus sveikatai. Dėl šio tyrimo galite kreiptis į Klientų aptarnavimo skyrių:

El. p. priimamasis.zolyno(eta)nvspl.lt

Tel. (8 5) 234 4003

 

Atgal Spausdinti
Paslaugos
Cheminiai, mikrobiologiniai, parazitologiniai, serologiniai, virusologiniai, fizikinių veiksnių tyrimai.

Ištiria ir įvertina profesinę riziką (fizikinių, cheminių, ergonominių, biologinių, fizinių, psichosocialinių rizikos veiksnių tyrimą ir vertinimą) įmonėse ir įstaigose.

Pirmosios pagalbos, higienos įgūdžių mokymai ir mokymai apie alkoholio ir narkotikų žalą (praradusiems teisę vairuoti transporto priemonę vairuotojams).
Planuojamos ūkinės veiklos poveikio visuomenės sveikatai vertinimas atliekamas planuojamoms arba vykdomoms ūkinėms veikloms, kurioms turi būti nustatomos arba tikslinamos sanitarinių apsaugos zonų ribos. 
Mikrobiologinių mitybos terpių išpilstymo paslauga.
Mikrobiologinių mitybos terpių kokybės kontrolės paslauga.