Nacionalinė visuomenės sveikatos priežiūros laboratorija - Naujienos:Plaukikų niežulys

Tel.: (8 5) 270 9229El. p. nvspl@nvspl.lt

Plaukikų niežulys - 2018-08-16

Daugiau nei 200 milijonų žmonių pasaulyje kasmet susiduria su šia problema. Lietuvoje žmonės taip pat skundžiasi odos niežuliu po maudynių ežeruose ir tvenkiniuose. Kai vandens paviršius pasidengia žalsva, melsva ar pilkšva plėvele, sakoma, kad vanduo „žydi“.

„Žydėjimą“ sukelia vyraujančios melsvabakterės, kai kurios jų rūšys gamina toksines medžiagas, alergizuojančias žmogaus odą. Tačiau dėl alergijos kaltos ne tik melsvabakterės! Būna kalti ir paukščių parazitai!


Parazitams, sukeliantiems niežulį, plisti padeda tai, kad jie lenda į sveiką žmogaus odą ir jiems nereikia žaizdų (kaip stabligės atveju), nereikia vabzdžių pernešėjų (kaip erkinio encefalito ar Laimo ligos atvejais), nereikia patekti pro burną (kaip žarnyno infekcijų atvejais). Tik reikia, kad būtų šiltas ramus ar mažos tėkmės vandens telkinys, vandens paukščių, moliuskų ir ...žmonių.

Suaugę parazitai – šistosomos – parazituoja vandens paukščių organizmo kraujo sistemoje. Šistosomų kiaušinėliai kartu su vandens paukščių išmatomis patenka į vandenį. Iš jų išsiritę lervutės (miracidijos) skverbiasi į moliuskų kūnus, subręsta iki tam tikros stadijos (cerkarijos) ir išlenda vėl atgal į vandenį. Laisvai plaukioja tykodamos vandens paukščių (nes jos paukščių parazitai), tačiau jei pasitaiko žmogus – joms irgi patinka. 

Tačiau žmogus – ne paukštis, todėl šios paukščių parazitų lervutės toliau nesivysto, įstringa žmogaus odoje, žmogus joms yra biologinė aklavietė. Kuo tai pasireiškia žmogui?

Praėjus 10–15 minučių po maudynių ar kitokio kontakto su vandeniu, kuriame yra vandens paukščių šistosomų lervų – cerkarijų, pradeda dilgčioti, niežėti, deginti ar berti odą. Tai gali tęstis kelias valandas, kartais ir savaitę. Jei vandenyje buvo galybė tų lervučių, jei žmogus maudėsi kelis kartus – gali pakilti temperatūra, o nusikasius niežtinčius spuogelius – gali  pakliūti infekcija, iškilti pūliniai.

 

 

Vandens paukščių kraujo sistemos parazitų –  siurbikių (šistosomų) vystymosi ciklas

 

                                                Paveikslas iš  healthPlexus.net


Jei šiltame vandenyje daug moliuskų – daug ir cerkarijų.

Cerkarijų prikibimą stimuliuoja žmogaus odos lipidai.

Kaip apsisaugoti nuo cerkarijų?

1.     Prieš maudantis reikėtų nusivalyti odą losjonu, turinčiu alkoholio ar, jei yra sąlygos, nusiprausti su muilu.

2.     Išlipus iš vandens telkinio reikia energingai nusitrinti rankšluosčiu ar nusivalyti odą spiritiniu losjonu.


Informaciją parengė

NVSPL parazitologijos specialistė Daiva Veitienė

 

 

Atgal Spausdinti