Nacionalinė visuomenės sveikatos priežiūros laboratorija - Naujienos:Griežtinami reikalavimai gaminiams, skirtiems liestis su maistu

Tel.: (8 5) 270 9229El. p. nvspl@nvspl.lt

Griežtinami reikalavimai gaminiams, skirtiems liestis su maistu - 2018-08-06

2018 rugsėjo 6 d. įsigalios naujas Bisfenolio A (BPA) apribojimas gaminiuose, skirtuose liestis su maistu. Bisfenolio A kiekis, į maisto produktus ar ant jų išsiskiriantis iš gaminių, skirtų liestis su maistu, turi neviršyti konkrečios išsiskyrimo ribinės vertės (SML) – 0,05 mg BPA kilogramui maisto (mg/kg).

 


Cheminė medžiaga 2,2-bis(4-hidroksifenil)propanas (CAS Nr. 0000080–05–7), paprastai vadinama bisfenoliu A (BPA), yra naudojama gaminant tam tikras medžiagas ir gaminius, skirtus liestis su maistu, pvz., polikarbonatinį plastiką ir epoksidines dervas, naudojamas lakuose bei dangose. BPA gali patekti į maistą iš medžiagos ar gaminio, su kuriuo jis liečiasi, todėl tokių maisto produktų vartotojai gali patirti BPA poveikį.

Europos Komisijos reglamentu (ES) Nr. 10/2011 iki 2018 rugsėjo 5 d. leista BPA naudoti kaip monomerą plastikinėms medžiagoms ir gaminiams gaminti. Leidimas galioja, su sąlyga, kad laikomasi konkrečios išsiskyrimo ribinės vertės (SML) – 0,6 mg BPA kilogramui maisto (mg/kg), kuri yra grindžiama ankstesniu Maisto produktų mokslinio komiteto vertinimu.

Europos maisto saugos tarnyba atliko išsamų pakartotinį BPA vertinimą, paremtą naujausiais moksliniais įrodymais. Atliekant BPA poveikio vertinimą, atsižvelgta į naujus duomenis apie įvairius cheminės medžiagos poveikio būdus, taip pat įvertinta poveikio per maistą svarba.

Primename, kad Bisfenolis A veikia panašiai kaip natūralūs hormonai – imituoja jų veiklą – ir taip trikdo normalų jų funkcionavimą. Stiprų neigiamą poveikį net ir esant mažoms koncentracijoms BPA gali turėti dar negimusiam kūdikiui, mažiems vaikams bei paaugliams, kurių organizmas dar vystosi ir yra mažiau veiksmingas pašalinant medžiagas. Ši medžiaga siejama su tokiomis medicininėmis problemomis kaip nutukimas, širdies ligos, krūties, prostatos vėžys, diabetas, vaisingumo problemos, smegenų vystymosi sutrikdymas.

Tyrimuose nustatyta priklausomybė tarp BPA kiekio žmogaus organizme ir tam tikrų sveikatos problemų, tačiau nėra tiesioginių įrodymų, kad problemą sukėlė BPA, todėl kai kurie ekspertai abejoja, kad BPA kelia pavojų sveikatai, kai dozės yra tokios, su kuriomis susiduria dauguma žmonių.

Polikarbonatiniai plastikai plačiai naudojami dėl patrauklių savybių, jie yra skaidrūs, tvirti, ilgaamžiai. BPA dažniausiai aptinkamas šiuose gaminiuose: plastikiniuose induose (tiek vienkartiniuose, tiek daugkartiniuose), plastikiniuose buteliuose, plastikinėse pakuotėse, maisto skardinėse, kurių vidus padengtas laku iš epoksidinių dervų, sporto ir medicininėje įrangoje, kompaktiniuose diskuose, elektronikos prietaisuose, permatomo tvirto plastiko žaisluose.

Ekspertai sutinka su požiūriu, kad pagrindinis BPA poveikis daugumai žmonių yra per maistą ir gėrimą, nors oras, dulkės ir vanduo taip pat yra galimi poveikio šaltiniai.

Siekiant apsaugoti vaikus nuo galimo neigiamo BPA poveikio draudžiama naudoti šią cheminę medžiagą kūdikiams ir mažiems vaikams skirtiems polikarbonatiniams geriamiesiems puodeliams ar buteliukams gaminti. Bet uždraudus polikarbonatiniuose gaminiuose naudoti BPA, kyla kita problema. Gamintojai BPA pakeičia kitomis cheminėmis medžiagomis, kurios, ekspertų manymu, turi daug panašių pasekmių kaip BPA, bet mes apie tai dar nežinome.

Sumažinti ne tik BPA, bet ir kitų cheminių medžiagų poveikį žmogaus organizmui galime atsakingai naudodami plastikinius gaminius.

Viena iš rekomendacijų – venkite naudoti plastikinius indus pažymėtus tokiu simboliu:

 

Jeigu visgi naudojate tokius indus, venkite juose šildyti maistą, nes cheminės medžiagos, taip pat ir Bisfenolis A į aplinką ir maistą greičiausiai patenka esant aukštai temperatūrai. Geriausiai maisto šildymui mikrobangų krosnelėje naudoti keramikos dirbinius, porcelianinius ar stiklinius indus.


 


Atgal Spausdinti