Tel.: (8 5) 270 9229El. p. nvspl@nvspl.lt

Slaugytojai – atsidavę savo darbui žmonės. Kaip užtikrinti jų pačių sveikatą - 2020-05-12

Tarptautinės raudonojo kryžiaus organizacijos sprendimu, nusipelniusios anglų medicinos sesers Florens Naitingeil garbei kasmet gegužės 12-ąją viso pasaulio slaugytojai pažymi savo profesinę šventę – Tarptautinę slaugytojų dieną. Šiemet proga dar rimtesnė – Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) 2020 metus paskelbė slaugytojų ir akušerių metais.


COVID-19 pandemijos metu kaip niekada ankščiau išryškėjo slaugytojų svarba. Jie su pacientais praleidžia visą parą ir gali  priimti sprendimus dėl jų sveikatos priežiūros. Šių sveikatos apsaugos srities darbuotojų funkcijos plečiasi, o kompetencijos auga, tad šiuo metu slaugytojai užsiima stacionarių ir ambulatorinių pacientų (naujagimių, vaikų ir suaugusiųjų) bendrąja slaugos praktika, taip pat geba organizuoti slaugą nuo paciento sveikatos būklės įvertinimo, slaugos planavimo iki įgyvendinimo ir rezultatų vertinimo.

Tradiciškai darbą šioje srityje dažniausiai renkasi moterys, tačiau vyrai slaugytojai irgi užima svarbias pozicijas. Įvairiose šalyse skaičiai skiriasi. Vidutiniškai pasaulyje apie 5–8 proc. vyrų pasirenka slaugytojo profesiją. Lietuvoje 96 proc. slaugos darbuotojų yra moterys, tuo tarpu Belgijoje 16 proc. slaugytojų yra vyrai.

„Meilė ir užuojauta yra slaugytojo kasdienio darbo būtinybė, be šių jausmų žmonija neišgyventų. O svarbiausia, kad žmonija neišgyventų be slaugytojų! Todėl šiandien slaugos ir akušerijos specialistams, entuziastams ir lyderiams mes visi kartu nuoširdžiai tariame ačiū“, – sako VU Medicinos fakulteto Sveikatos mokslų instituto direktorė, profesorė dr. Natalja Fatkulina.

Deja, tačiau slaugytojai – ir vieni didžiausią riziką susirgti profesinėmis ligomis turinčių sveikatos sektoriaus darbuotojų. Įvairių dezinfektantų, kitų dirgiklių sukeliamos alerginės reakcijos, bronchų astmos, pamaininio darbo ir naktinių budėjimų paveikiamas, per žemas arba padidėjęs kraujospūdis, stuburo ligos – dėl didesnio svorio ligonių kilnojimo, sąnarių, kaklo, nugaros, juosmens, rankų skausmai, rankų tirpimai, kojų patinimas, jų venų išsiplėtimas – tik dalis ligų, kurios užsitarnaujamos per ilgus darbo metus.
Slaugytojų ergonominių ir psichosocialinių rizikos veiksnių profesinės rizikos tyrimas ir vertinimas pagerina darbuotojų saugą ir sveikatą, darbo veiklos rezultatus ir yra profesinių ligų prevencijos pagrindas.

Labai svarbu įmonių, įstaigų vadovams organizuoti ergonominių ir psichosocialinių rizikos veiksnių tyrimą bei vertinimą. Identifikuojant šiuos veiksnius, analizuojami darbo vietos tipas, veiklos pobūdis, naudojamos pagrindinės ir pagalbinės darbo priemonės. Rizikos tyrimo etape tiriami šie pagrindiniai darbo sunkumo ergonominiai veiksniai: fizinio darbo krūvis keliant krovinį rankomis, krovinio stūmimas/traukimas, daugkartiniai priverstiniai liemens palenkimai, nuolat pasikartojantys rankų judesiai, statinio darbo krūvis, darbo poza.

Streso darbe vertinimu nustatomi veiksniai susiję su:

- darbo aplinkos sąlygomis,

- darbo reikalavimais,

- darbo organizavimu,

- darbo turiniu,

- darbuotojų tarpusavio santykiais ir / ar santykiais su darbdaviu, trečiaisiais asmenimis.

Ištyrus ir įvertinus slaugytojų ergonominius ir psichosocialinius rizikos veiksnius, gaunama abipusė nauda: patiriama mažiau išlaidų ir sumažėja rizika, todėl taip pat mažėja darbuotojų nedarbingumas ir kaita, rečiau įvyksta nelaimingų atsitikimų, sumažėja bylinėjimosi grėsmė teismuose, nustatomas streso darbe priežastys. Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos (NVSPL) Profesinės rizikos vertinimo poskyris visoje Lietuvoje ištiria ir įvertina ne tik ergonominius ir psichosocialinius rizikos veiksnius, bet ir atlieka darbo vietų pilną profesinės rizikos vertinimą akredituotais metodais.

 

Profesinės rizikos vertinimo poskyrio kontaktai:

Antakalnio g. 10, Vilnius

tel. (8 5) 212 1167, mob. 8 610 30041

profesine.rizika(eta)nvspl.lt

 

Straipsnis parengtas remiantis VU tinklalapio medžiaga ir
NVSPL Profesinės rizikos vertinimo poskyrio informacija


Atgal Spausdinti
Paslaugos
Cheminiai, mikrobiologiniai, parazitologiniai, serologiniai, virusologiniai, fizikinių veiksnių tyrimai.

Ištiria ir įvertina profesinę riziką (fizikinių, cheminių, ergonominių, biologinių, fizinių, psichosocialinių rizikos veiksnių tyrimą ir vertinimą) įmonėse ir įstaigose.

Pirmosios pagalbos, higienos įgūdžių mokymai ir mokymai apie alkoholio ir narkotikų žalą (praradusiems teisę vairuoti transporto priemonę vairuotojams).
Planuojamos ūkinės veiklos poveikio visuomenės sveikatai vertinimas atliekamas planuojamoms arba vykdomoms ūkinėms veikloms, kurioms turi būti nustatomos arba tikslinamos sanitarinių apsaugos zonų ribos. 
Mikrobiologinių mitybos terpių išpilstymo paslauga.
Mikrobiologinių mitybos terpių kokybės kontrolės paslauga.