Nacionalinė visuomenės sveikatos priežiūros laboratorija - Naujienos:Rudens pradžia. Kokius tyrimus verta atlikti?

Tel.: (8 5) 270 9229El. p. nvspl@nvspl.lt

Rudens pradžia. Kokius tyrimus verta atlikti? - 2020-09-08

Esama begalės būdų rūpintis savo sveikata ir nejausdamas ryškių simptomų žmogus dažniausiai nėra linkęs darytis profilaktinių kraujo tyrimų. Tuo labiau, kad gerai jaučiantis sunku ir sugalvoti dėl ko išsitirti. Neretai suabejojama ir ar verta. O verta, nes laiku atlikti tyrimai gali užkirsti kelią net labai rimtoms problemoms. NVSPL Serologinių tyrimų skyriaus vedėja Rūta Amšiejūtė-Kirlienė, kad nepasiklysti tyrimų gausoje, rekomenduoja kokius serologinius tyrimus vertingiausia atlikti šiuo metu.


Bendro baltymo (TP) tyrimas yra vienas iš parametrų bendrai ligonio būklei įvertinti. Jo koncentracija priklauso nuo albuminų ir globulinų sintezės bei degradacijos, todėl geriausia šiuos tyrimus atlikti kartu (bendras baltymas, albminai, globulinai). Pokyčiai būdingi kepenų, inkstų, virškinamojo trakto susirgimams.

Laktatdehidrogenazė (LDH) – fermentas, randamas beveik visuose audiniuose. Jis nėra itin specifiškas kokiam nors vienam patologiniam procesui, tačiau gali parodyti kepenų ligas, auglius kitus susirgimus.

Šlapalas (UREA) – inkstų funkcijos rodiklis. Geriausia tirti kartu su kreatininu inkstų funkcijai įvertinti.

Bendras bilirubinas (TP) – kepenų ligų diagnostikai atlikti rekomenduojama atlikti su tiesioginiu (konjuguotu) ir netiesioginiu (nekonjuguotu) bilirubinu. Taip praplečiamos diagnostikos galimybės kepenų fermentams aspartataminotransferazei (AST), alaninaminotransferazei (ALT), gamagliutamiltransferazei (GGT).

Kreatinkinazė (CK) –  naudinga išsitirti po intensyvios sportinės veiklos. Tyrimas atliekamas įtariant miokardo infarktą, esant nuolatiniams raumenų skausmams, širdies nepakankamumui.

Antistreptolizinas (ASO) –  rodiklis naudingas nustatant reumato, glomerulonefrito ar lėtinio tonzilito diagnozę. Rodo kontaktą su streptokokine infekcija.

NVSPL specialistė taip pat pataria pasibaigus šiltajam sezonui įsivertinti rizikingą elgesį ir išsitirti dėl lytiškai plintančių ligų. Specialistė siūlo šiuos tyrimus:

  • ŽIV;
  • HBs Ag (hepatito B paviršinio antigeno);
  • Sifilio (RPR).

Kauno skyriaus Klientų aptarnavimo poskyrio vedėja Jurgita Saunorienė sako, kad atėjus rudeniui klientams, atliekantiems kraujo tyrimus, visada pasiūlo papildomai išsitirti mikroelementus (kalį, natrį, magnį) bei vitamino D tyrimą. Specialistė sako: „Būna, ateina pacientas atlikti hormoninių tyrimų ir skundžiasi, jog jaučia stresą, dažnai pavargsta, yra išbalęs, jaučia širdies permušimus, silnumą. Panašūs požymiai pasireiškia esant skydliaukės hormonų sutrikimams, bet tokiems pacientams taip pat rekomeduojame atlikti mikroelementų ir vitamino D tyrimus.“

Dažnai suskumbame darytis kraujo tyrimų, kai imame jausti tam tikrus simptomus, neretai – kai tie simptomai ima kelti didesnį diskomfortą. Tuomet susirgimas jau būna pažengęs. Kam laukti, kai simptomų galima išvengti? Tereikia įprasti išsitirti profilaktiškai.


Primename, kad:

  • Kraujo mėginius geriausia priduoti iš ryto iki 12.00 val.;
  • Rekomenduojama, kad pacientas  būtų nevartojęs vaistų, veikiančių tiriamas analites (pvz.: geležies preparatų – 2 savaites prieš tiriant geležies apykaitos rodiklius, gliukozės apykaitą veikiančių vaistų – 3 dienas prieš atliekant gliukozės tolerancijos mėginį ir kt.);
  • Nevalgęs bent 4 val., nerūkęs ir nevartojęs alkoholio 24 val., negėręs kavos 10 val. iki tyrimo;
  • Pailsėjęs bent 5 min., ne po fizinio krūvio;
  • Vengti streso, kaitinimosi saulėje.

 

Tyrimų kainos:

Tyrimo pavadinimas

Kaina, Eur

Bendras baltymas (TP)

1,36

Albminai, globulinai

1,33

Laktatdehidrogenazė (LDH)

1,82

Šlapalas (UREA)

0,93

Kreatininas

1,19

Bendras bilirubinas (BIL-T)

1,04

Tiesioginis ir netiesioginis bilirubinas

1,74

Aspartataminotransferazė (AST)

1,36

Alaninaminotransferazė (ALT)

1,36

Gamagliutamiltransferazė (GGT)

1,62

Kreatinkinazė (CK)

8,15

ŽIV 1/2 Ak ir p24 Ag

4,98

HBs Ag (hepatito B paviršinio antigeno)

2,61

Sifilio (RPR)

1,16

Mikroelementai (kalis, natris,chloras)

9,29

Magnis

1,77

Vitaminas D

9

+ Kraujo paėmimo kaina 2,03 €

 

Serologiniai tyrimai šiuo metu atliekami šiuose NVSPL padaliniuose:

Gėlių g. 9, Vilnius

Mėginių paėmimas: darbo dienomis 7–15 val.

Tel. 8 670 14159
El. p. priimamasis.geliu(eta)nvspl.lt

Aušros g. 44, Kaunas

Mėginių paėmimas: darbo dienomis 9–13 val.

Tel. (8 37) 331 681
El. p. priimamasis.kaunas(eta)nvspl.lt


Atgal Spausdinti