Nacionalinė visuomenės sveikatos priežiūros laboratorija - Naujienos:Vandens kokybė prieš ir po filtro

Tel.: (8 5) 270 9229El. p. nvspl@nvspl.lt

Vandens kokybė prieš ir po filtro - 2019-10-07

„Vandens filtrai yra būtini norint pagerinti prasto vandens kokybę” – tai dažnas vandens filtrų prekeivių šūkis, skelbiamas internetiniuose puslapiuose ir lankstinukuose. Tačiau neapsigaukite! Norint sužinoti, ar vandens filtras tkrai reikalingas, geriamąjį vandenį būtina ištirti.


Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos (NVSPL) specialistai sako, kad jau ne vienus metus nuolat kreipiasi žmonės, norėdami ištirti ir vandenį po filtro. Pradėjus vartoti filtruota vandenį jie pajuto tokius iki tol nebūtus simptomus kaip kojų traukimą, smarkesnį širdies plakimą, odos bėrimą ar niežėjimą, jau nekalbant apie tai, kad šis vanduo jiems yra neskanus. Viso to priežastis – per daug išvalytas geriamas vanduo. Šie simptomai būdingi trūkstant būtinų mineralinių medžiagų, kurių žmogus gali gauti gerdamas centralizuotai tiekiamą vandenį tiesiai iš čiaupo. Reikėtų nepamiršti, kad vandens filtrai ne tik sulaiko didesnius kiekius įvairių teršalų – geležies, mangano, bet ir gali išvalyti vandenį taip, kad jis tampa fiziologiškai bevertis.

Vandens filtrų yra pačių įvairiausių rūšių: vandenį minkštinantys, nugeležinimo, mechaninio valymo, oksidaciniai, atvirkštinio osmoso ir kitokie. Tačiau pasikliauti vien tik filtrų pardavėjų nuomone, kad filtras būtinas kiekvieno žmogaus namuose, nereikėtų. Pirmiausia būtina atlikti geriamojo vandens tyrimus nepriklausomoje laboratorijoje ir tik tada spręsti ar filtras tikrai būtinas. Lietuvoje centralizuotai tiekiamas vanduo puikiai tinkamas gerti tiesiai iš čiaupo, todėl vandens filtrus verta įsigyti, kai:

  • vanduo į namus patenka iš gręžinių. Toks vanduo pasižymi didelėmis geležies, mangano, koncentracijomis. Dėl per didelių šių elementų kiekių, vanduo turi nemalonų kvapą ir skonį, dažniausiai būna rudos spalvos;
  • į namus atiteka senais ir korozuotais vamzdžiais, o užsiteršę vamzdžiai gali turėti įtakos vandens kokybei. Plastikiniai vamzdžiai taip pat gali veikti vandens kokybę, jei yra prastesnės kokybės ar skirti ne vandeniui tiekti;
  • vanduo yra kietas. Tačiau reikia nepamiršti, kad išfiltravus vandenį, jame gali likti labai mažai kalcio ir magnio jonų – toks vanduo jau tampa per minkštas. Jį gerdami mes kenkiame savo sveikatai, nes ne tik negauname būtinųjų elementų – kalcio, magnio, bet ir išplauname juos iš savo organizmo. Naudingų mineralinių medžiagų trūkumas gali neigiamai paveikti tiek jauną, tiek vyresnio amžiaus organizmą: vaikams tinkamai nesiformuoja kaulai, o vyresnio amžiaus žmonėms jie ima retėti. Naudojant tokius filtrus, būtina patikrinti vandenį po filtro.
  • atlikus vandens kokybės tyrimus, paaiškėja, kad kai kurie cheminiai elementai viršija normas. Tuomet filtrų gamintojas turėtų parinkti atitinkamus filtrus.

NVSPL specialistai susirūpinę dėl filtrų, kurie išvalo vandenį ir tuo pačiu prideda į jį mineralų, kitaip tariant druskų, tai gali būti chloridai, sulfatai. Atliekant tyrimus pastebima, kad toks vanduo vis tiek yra išvalytas ir jokių druskų neaptinkama arba aptinkama labai mažai. Tokį vandenį yra kenksminga gerti, nes vandens filtrai išvalydami visus mineralus, padaro vandenį distiliuotu t.y. rūgščiu (apie 5–6 pH vienetų). Paprastai geriamojo vandens pH būna nuo 6,5 iki 9,5. Rūgštinis vanduo arba, paprastai tariant, negyvas vanduo, rekomenduojamas vartoti išoriškai gydant įvairius susirgimus: nosiai praplauti ir burnai bei gerklei skalauti gydant peršalimo ligas, slogą, gerklės skausmą, gripą. Taip pat įvairiems odos susirgimams gydyti, žaizdoms dezinfekuoti, esant praguloms, negyjančioms žaizdoms, alerginiams susirgimams, dantenų kraujavimui, dantų skausmui, odos ir nagų grybelinėms ligoms, veido spuogams, odos priežiūrai. Tačiau gerti jis visiškai netinka.

Kita problema – filtrų gamintojai, išvalydami vandenį nuo kalcio ir magnio, juos pakeičia natriu, kuris yra kenksminga medžiaga. Todėl vandenį po filtro būtina išsitirti ir dėl natrio koncentracijų. Jo kiekiai vandenyje yra svarbūs, nes kūdikiams negalima naudoti vandens, turinčio daugiau nei 20 miligramų natrio koncentraciją. Tuo tarpu po minėtųjų filtrų darbo vandenyje gali būti net 200 miligramų natrio koncentracija.

Namų sąlygomis, iš akies, neįmanoma nustatyti, kokia yra vandens kokybė jo namuose, todėl jį reikia reguliariai tikrinti, siekiant išvengti ganėtinai rimtų sveikatos problem ir norint gerti pilanvertį, sveiką vandenį.

Parengė Kauno skyriaus Cheminių tyrimų poskyrio vedėja 
Gintautė Gelumbauskienė

Atgal Spausdinti