Nacionalinė visuomenės sveikatos priežiūros laboratorija - Naujienos:Kviečiame patikrinti vaikučius dėl žarnyno parazitų prieš jiems pradedant lankyti darželį ar mokyklą!

Tel.: (8 5) 270 9229El. p. nvspl@nvspl.lt

Kviečiame patikrinti vaikučius dėl žarnyno parazitų prieš jiems pradedant lankyti darželį ar mokyklą! - 2017-05-31

Planuojate savo vaiką pirmą kartą leisti į darželį ar į pirmą klasę, o gal jūsų vaikas pereina į kitą ugdymo įstaigą? 


Vadovaujantis Sveikatos apsaugos ministro 2015 m. kovo 23 d. Nr. V-383 p. 10. “ Prieš vaikui pradedant lankyti ikimokyklinio ar pradinio ugdymo įstaigą ir pereinant į kitą ikimokyklinio ar pradinio ugdymo įstaigą, profilaktiškai ASPĮ atliekami nuograndų ir išmatų helmintologiniai tyrimai”. Tokių tyrimų tikslas – užkirsti kelią parazitinėms ligoms, kurios gali išplisti kolektyvuose.

Viena iš tokių ligų – enterobiozė. Dėl enterobiozės sukėlėjų spalinių Enterobius vermicularis tiriamos Enterobiozė plinta kontakto būdu nuo užsikrėtusiojo, per užterštus spalinių kiaušinėliais buities daiktus. Spalinės parazituoja žarnyne, sukeldamos įvairius negalavimus. Liga pasireiškia naktiniu išangės niežuliu, pilvo skausmais, dažniausiai bambos srityje, gali padažnėti tuštinimasis, pykinti, sumažėja apetitas. Dėl niežėjimo – naktimis prastėja miegas, o dėl išangės nusikasymo ir bakterijų patekimo į žaizdeles gali atsirasti pūlinukai. Kirmėlės gali būti ir šlapimo nelaikymo priežastis.nuograndos nuo perianalinių raukšlių. Kasmet mūsų laboratorija organizuotai patikrina po kelis tūkstančius darželinukų ir pradinukų, spalines randame 16 proc. vaikų (kas šeštas vaikas). Dažniausiai užsikrėtę yra pradinukai 7 – 11 metų – 21 proc., o 0 – 6 metų vaikai – 15 proc. Devyniuose iš dešimties tirtuose dėl spalinių vaikų kolektyvuose randama nuo 4 iki 35 proc. užsikrėtusiųjų.

Kitos žarnyno parazitinės ligos, sukeliamos pirmuonių ar kirmėlių, kuriomis galima užsikrėsti per burną nuo nešvarių rankų, nesilaikant higienos. Pirmuonys (liamblijos, amebos ir kt.) sukelia viduriavimus ir kitus žarnyno negalavimus.  Negydant žarnyno pirmuonių, sukelta infekcija gali trukti kelias savaites ar net mėnesius, o kirmėlinėmis invazijomis galima sirgti metų metais.

Parazitai, apsigyvenę žmogaus organuose ir audiniuose, juos mechaniškai žaloja, pasisavina maisto medžiagas, nuodija organizmą savo medžiagų apykaitos produktais. Dėl intoksikacijos parazitų išskiriamais veiklos produktais gali svaigti ir skaudėti galvą, išberti odą. Vaikai gali atsilikti ūgiu ir svoriu nuo bendraamžių, blogai mokytis, gali būti nervingi ir nepaklusnūs. Ilgalaikė liga lėtina vaiko fizinį ir psichinį vystymąsi. Parazitai gali susilpninti imuninę sistemą, sutrikdyti jos pusiausvyrą, todėl organizmas tampa imlus įvairioms infekcijoms. Be to, įvairūs virškinimo trakto parazitai (kirmėlės, liamblijos ir kt.) stimuliuoja maisto alergijos išsivystymą. Parazitų sukeltas uždegimas didina žarnų gleivinės pralaidumą, kurio pasekmėje atsiranda padidėjusio jautrumo reakciją į maistą.

Norint išvengti vaikų negalavimų, kuriuos sukelia žarnyno parazitai, rekomenduojame kreiptis į mūsų laboratoriją, besispecializuojančią parazitinių ligų laboratorinės diagnostikos srityje.

Norinčių atlikti tyrimus laukiame Nacionalinėje visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijoje, Gėlių g. 9, Vilniuje, tel. pasiteirauti (8 5) 212 2718.

Daugiau informacijos dėl parazitologinių tyrimų atlikimo Jums suteiks Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos Mikrobiologinių tyrimų skyriaus Parazitologinių tyrimų poskyrio vedėja Jolanta Žiliukienė, tel. (8 5) 212 2738, el. paštas jolanta.ziliukiene(eta)nvspl.lt.

Atgal Spausdinti