Tel.: (8 5) 270 9229El. p. nvspl@nvspl.lt

Bakterinis ausų uždegimas – dažniausi sukėlėjai - 2019-03-04

Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) kovo 3 dieną paskelbė Tarptautine ausų ir klausos diena. Klausa mums yra svarbi dėl to, kad tai yra vienas iš penkių pojūčių, kuriais mes pažįstame pasaulį. Pasak PSO, maždaug 466 mln. žmonių (iš kurių 34 mln. yra vaikai) pasaulyje susiduria su klausos praradimu, ir apskaičiuota, kad 2050 m. šis skaičius išaugs iki 900 mln. žmonių arba 1 iš 10 žmonių pasaulyje.


Klausos praradimo ir kurtumo priežastys gali būti įgytos (kai klausos praradimas ir kurtumas gali atsirasti, bet kuriame amžiuje) arba įgimtos (kai klausos praradimas ar kurtumas pasireiškia tik gimusiam arba prasideda klausos praradimas kūdikystėje. Klausos praradimas gali būt paveldėtas arba nulemtas nepaveldimų genetinių faktorių, bei tam tikrų komplikacijų nėštumo ar gimdymo metu).

Ausų uždegimai

Ausų uždegimai gali pažeisti klausomąją landą arba vidurinę ausį:

  • Ūminis išorinės ausies uždegimas (Acute otitis externa (AOE)). Uždegimas apima klausomąją landą.
  • Vidurinės ausies uždegimas (Otitis Media with Effusion (OME)). Kai skystis kaupiasi vidurinėje ausyje, bet nėra infekcijai būdingų požymių (pvz. pūlių, temperatūros, skausmo ar kt.)

Ūminis vidurinės ausies uždegimas (Acute Otitis Media (AOM)). Uždegimas prasideda, kai skysčių kaupimosi vidurinėje ausyje priežastis yra bakterijos, retesniais atvejais – virusai.

Kokios pagrindinės priežastys, kurios gali padidinti tikimybę susirgti ausų uždegimu ir kaip jų galima išvengti?

  • Vidurinės ausies uždegimas dažnai yra peršalimo ar gripo komplikacija, kai virusai sukelia skysčio kaupimasi vidurinėje ausyje ir tada jame gali daugintis bakterijos, kurios ir sukelia infekciją. Dėl to patartina skiepytis nuo gripo, ypatingai vaikams ir žmonėms, sergantiems  lėtinėmis ligomis, kurių imunitetas yra pažeistas. Stiprinkite imunitetą!
  • Venkite svetimkūnių, tokių kaip ausų krapštukai, smegtukai kišimo į ausies landą. Svetimkūniai gali pažeisti išorinės landos paviršių, susidaro įbrėžimai, žaizdelės, kuriose gali prisikabinti bakterijos ir sukelti išorinės ausies uždegimą.
  • Cigarečių dūmai gali būti papildomų peršalimų priežastis. Peršalimai gali sukelti komplikacijas ir vidurinės ausies uždegimus. Nerūkykite ir venkite vietų, kur yra rūkoma, kad išvengtumėte „second hand rūkymo“.
  • Padidintą tikimybę ausų uždegimams turi tie, kurių šeimoje yra žmonių sergančių ausų uždegimais. Dėl šios priežasties nieko negalima padaryti. Galima tik laikytis aukščiau išvardintų prevencinių priemonių, kad sumažinti ausų uždegimų tikimybę.
  • Vienas galimų ausų uždegimo sukėlėjų taip pat gali būti Staphylococcus aureus, kurį galima pasigauti iš aplinkos arba jau būti jo nešiotojais.

Nacionalinėje visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijoje (NVSPL) daromi pasėliai iš nosies dėl auksinio stafilokoko nešiojimo. Esant ausies uždegimui ir nerandant ligos priežasties, visada rekomenduojame pasitikrinti dėl šio sukėlėjo nešiojimo. Daugiau informacijos jums gali suteikti NVSPL specialistai.

Atgal Spausdinti
Paslaugos
Cheminiai, mikrobiologiniai, parazitologiniai, serologiniai, virusologiniai, fizikinių veiksnių tyrimai.

Ištiria ir įvertina profesinę riziką (fizikinių, cheminių, ergonominių, biologinių, fizinių, psichosocialinių rizikos veiksnių tyrimą ir vertinimą) įmonėse ir įstaigose.

Pirmosios pagalbos, higienos įgūdžių mokymai ir mokymai apie alkoholio ir narkotikų žalą (praradusiems teisę vairuoti transporto priemonę vairuotojams).
Planuojamos ūkinės veiklos poveikio visuomenės sveikatai vertinimas atliekamas planuojamoms arba vykdomoms ūkinėms veikloms, kurioms turi būti nustatomos arba tikslinamos sanitarinių apsaugos zonų ribos. 
Mikrobiologinių mitybos terpių išpilstymo paslauga.
Mikrobiologinių mitybos terpių kokybės kontrolės paslauga.