Nacionalinė visuomenės sveikatos priežiūros laboratorija - Naujienos:Kosmetikos gaminių kokybės svarba

Tel.: (8 5) 270 9229El. p. nvspl@nvspl.lt

Kosmetikos gaminių kokybės svarba - 2017-09-08

Kosmetika – bendras pavadinimas substancijoms, naudojamoms pakeisti (pagražinti) žmogaus kūno išvaizdą ar kvapą. Kosmetika paprastai vadinami odos priežiūros kremai, losjonai, pudros, kvepalai, emulsijos, geliai, aliejai, kaukės veidui, nagų lakas, akių, lūpų ir veido dekoratyvinės kosmetikos priemonės, plaukų dažai, plaukų želė ir lakas, dezodorantai, vonios aliejai ir druskos ir kiti panašūs produktų tipai.


Jų naudojimas yra labai plačiai paplitęs visame pasaulyje. Europos Komisijos kosmetikos priemonių reglamentas Nr. 1223/2009 „Dėl kosmetikos gaminių I priedo gairių“ (toliau – Reglamentas) apibrėžia pagrindines kosmetikos gaminių atliekamas funkcijas: valyti, kvėpinti, keisti išvaizdą, koreguoti kūno kvapus ir saugoti ar palaikyti gerą išorinių žmogaus kūno dalių būklę bei jų gamybai keliamus reikalavimus.

Ilgą laiką, nesant jokio kosmetikos gamybos reguliavimo mechanizmo, dalis kosmetinių priemonių galėjo būti pavojingos ar ypač pavojingos sveikatai. Į egiptiečių ir romėnų kosmetikos sudėtį įėjo nuodingas elementas gyvsidabris, o dažnai ir švinas. Renesanso laikotarpiu tarp aukštesniosios klasės vyrų ir moterų buvo paplitusi veidą balinanti pudra, gaminama iš „baltojo švino“. Ankstyvojo XX a. akių tušas kartais sukeldavo net aklumą. Iki XX a. vidurio kosmetikos naudojimas išplito beveik visose pasaulio kultūrose.

 
Manoma, kad pirmąjį kremą pagamino senovės Graikijos medikas ir filosofas Galenas (129 – 200 m.)Bičių vašką panaudojęs kaip natūralų emulsiklį, rožių vandenį ir alyvuogių aliejų jis sujungė į vientisą produktą – vadinamąjį šaltąjį kremą (cold cream). Prancūzijoje ši medžiaga vadinama Galeno vašku (cérat de Galien). Ji lygina raukšles, saugo odą nuo išsausėjimo, vėsina (iš čia ir angliškas pavadinimas – cold cream). 

1 pav. Henrio Tulūz – Lotreko (1864 – 1901 m.) paveikslas „Moteris užsiimanti savo tualetu“, vaizduojantis besidažančią moterį.


Kosmetikos rinkoje šiuo metu dominuoja didelis skaičius tarptautinių korporacijų. Nors reikalavimai griežtėja, kosmetikos gamintojų skaičius Lietuvoje auga: 2013 m. higienos pasą turinčių kosmetikos gamintojų Vilniaus apskrityje buvo 29, o šiuo metu – per 40. Lietuviška kosmetika sparčiai populiarėja, vietos gamintojai investuoja į naujas technologijas, naudoja natūralias žaliavas, todėl daugelio lietuviškų gaminių kokybė yra itin gera.

Kosmetikos gaminius vartotojai naudoja kasdien. Todėl ypatingai svarbu, kad šie gaminiai būtų saugūs. Atliktų tyrimų rezultatai rodo, kad neleistiną kosmetikos gaminių mikrobinę taršą dažniausiai lėmė užterštos žaliavos ir užteršta tarpinė tara.
Reikalavimus kosmetikos gaminių saugai nustato daugybė teisės aktų:

  • 2009 m. lapkričio 30 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (EB) Nr. 1223/2009 dėl kosmetikos gaminių.
  • Lietuvos standartas. Kosmetikos gaminiai. Geros gamybos praktika. Geros gamybos praktikos vadovas (LST EN ISO 22716).
  • 2013 m. liepos 10 d. Komisijos reglamentas (ES) Nr. 655/2013 kuriuo nustatomi bendrieji teiginių apie kosmetikos gaminius pagrindimo kriterijai.
  • 2013 m. lapkričio 25 d. Komisijos įgyvendinimo sprendimas 2013/674/ES dėl Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (EB) Nr. 1223/2009 dėl kosmetikos gaminių I priedo gairių. 
  • Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2013 m. birželio 19 d. įsakymu Nr. V-634 patvirtintos Kosmetikos gaminių ženklinimo rekvizitų, privalomų pateikti Lietuvos Respublikos valstybine kalba, nurodymo ir nefasuotų kosmetikos gaminių, pakuojamų tik prekybos vietoje, pirkėjo pageidavimu, arba fasuojamų tiesiogiai parduodant, ženklinimo taisyklės.
  • Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2015 m. rugsėjo 28 d. įsakymu Nr. V-1090 patvirtintas Informacijos apie kosmetikos gaminio rimtą nepageidaujamą poveikį teikimo tvarkos aprašas.
  • Lietuvos higienos norma HN 64:2016 „Kosmetikos gaminiai. Mikrobinio užterštumo ribinės vertės“.

Administracinę atsakomybę (baudas) už nesaugių kosmetikos gaminių pateikimą į rinką nustato Produktų saugos įstatymas, o civilinę atsakomybę už žalą vartotojui, atsiradusią dėl minėtų gaminių – Lietuvos Respublikos civilinis kodeksas.

Parduodami gali būti tik tie kosmetikos gaminiai, kuriems Europos Bendrijoje skiriamas atsakingas juridinis ar fizinis asmuo. Būtent atsakingas asmuo turi užtikrinti, kad kiekvienas kosmetikos gaminys rinkai būtų pateiktas, laikantis tam tikrų Reglamente išvardytų prievolių. Pažymėtina, kad už kiekvieną importuotą, rinkai pateiktą, kosmetikos gaminį atsako jį importavęs asmuo. Siekiant įrodyti, kad kosmetikos gaminiai yra saugūs žmonių sveikatai, atsakingas asmuo, prieš pateikdamas kosmetikos gaminį rinkai, turi užtikrinti, kad būtų atliktas kosmetikos gaminio saugos įvertinimas ir, kad vadovaujantis Reglamento I priedu, būtų parengta kosmetikos gaminio saugos ataskaita.Kosmetikos gaminį naudojant pagal paskirtį ir nurodytą ar tradiciškai žinomą naudojimo būdą, laikantis gaminio etiketėje pažymėtų naudojimo bei laikymo instrukcijų, tiekiamas į rinką kosmetikos gaminys neturi kelti pavojaus žmogaus sveikatai.

Oda yra apsauginis barjeras, neleidžiantis į mūsų organizmą patekti pavojingoms medžiagoms, tarp jų ir nesaugiems kosmetikos ingredientams. Tačiau ji taip pat prastai pasisavina ir naudingas medžiagas, todėl kosmetikos industrija ne vienerius metus ieško būdų, kaip jų įsiskverbimą paskatinti. Odos apsauginė funkcija yra didžiausias kosmetikos kūrėjų išbandymas, nes reikia sukurti priemones, kurios veiksmingai įsiskverbtų į odą, bet nesukeltų žalos organizmui.


Dėl mikrobiologinės ir cheminės taršos Nacionalinė visuomenės sveikatos priežiūros laboratorija (toliau – NVSPL) tiria galutinį kosmetikos gaminį arba žaliavas, iš kurių bus pagamintas kosmetikos gaminys, pakuotes, į kurias bus pakuojamas galutinis kosmetikos produktas. 2 pav.  parodyta, kiek nuo 2008 metų buvo ištirta kosmetikos gaminių ir, kiek iš jų viršijo leistinas normas, arba neatitiko Higienos normos 64 – 1:2001: „Kosmetikos ir asmens higienos gaminiai. Didžiausias leidžiamas mikrobinio užterštumo lygis“ patvirtinimo, reikalavimų. Reikalavimų neatitiko išties nedidelis mūsų tirtų kosmetikos gaminių skaičius. 

2 pav. NVSPL atliktų kosmetikos gaminių mikrobiologinių tyrimų rezultatai

 


Ne mažiau svarbi yra kosmetikos gaminio cheminė sudėtis. 1 lentelėje nurodytos cheminės medžiagos ir jų daroma žala.


        1 lentelė. Cheminės medžiagos ir jų poveikis sveikatai

Cheminė medžiaga

Žala, poveikis sveikatai

1-naphthol1-naftolis

Toksiškas odai ir kvėpavimo takams, alergenas, galimai kancerogeniškas

2-amino-3-hydroxypyridine

Sukelia alergijas, dirgina odą, toksiški, galimai kancerogeniškas

4-amino-2-hydroxytoluene

Toksiški, galimai kancerogeniškas

4-Methylbenzylidene camphor

Trikdo endokrininės sistemos veiklą, galimai toksiškas

Acetone Acetonas

Erzina akis, plaučius, toksiškas

Acid violet 43

Galimai toksiškas

Alcohol Alkoholis, etanolis

Sausina, dirgina, pažeidžia odos apsauginį sluoksnį ir sutrikdo apsauginės odos funkcijas, sukelia apoptozę (ląstelių mirtį)

Alcohol denat Denatūruotas alkoholis

Sausina, dirgina, pažeidžia odos apsauginį sluoksnį ir sutrikdo apsauginės odos funkcijas, sukelia apoptozę (ląstelių mirtį)

Aluminum powder Aliuminio milteliai

Toksiškas plaučiams ir odai

Ammonia Amoniakas

Toksiškas, erzina plaučius, akis

Amyl cinnamal

Sukelia alergijas, dažnas kontaktinio dermatito sukėlėjas

Amylcinnamyl alcohol

Toksiškas

Benzophenone-3 Benzofenonas-3

Fototoksiškas, galimai neigiamai veikia endokrininę sistemą

Benzyl alcohol Benzilo alkoholis

Ilgai naudojamas ardo kolageną, pažeidžia odos apsauginį lipidų barjerą,sukelia kontaktinį dermatitą

BHA (butylated hydroxy anisole)

Toksiškas, kancerogeniškas, kenkia endokrininei sistemai

Boric acid Boro rūgštis

Toksiškas, kenkia endokrininei sistemai, negalima naudoti vaikų odai

Butylparaben Butilparabenas

Pažeidžia endokrininę sistemą, gali sukelti alergiją, dideliais kiekiais – toksiškas

Butylphenyl methylpropional

Toksiškas, alergijų sukėlėjas, neigiamai veikia endokrininę sistemą

Chromium oxide greens chromo oksidas

Toksiškas

Cinnamal cinamalas

Toksiškas, sukelia alergijas, silpnina imunitetą

Cl 77289 chromo oksidas

Galimai toksiškas, netinka naudoti aplink burną

Disodium phenyl dibenzimidazole tetrasulfonate

Galimai veikiamas saulės išskiria laisvuosius radikalus

DMDM hydantoin

Išskiria formaldehidą, potencialus kacerogenas, toksiškas, erzina akis ir plaučius

Hamamelis virginiana bark/leaf/twig extract Sodinių hamamelijų žievės/lapų/šakų ekstraktas

Lengvina dermatito, žaizdelių, sudirgimo simptomus

Hydroxybenzomorpholine

Išskiria nitrozaminus, galimai citotoksiškas

Isopropyl alcohol Propanolis

Sausina, dirgina, pažeidžia odos apsauginį sluoksnį ir sutrikdo apsauginės odos funkcijas, sukelia apoptozę (ląstelių mirtį)

Isopropylparaben Izopropilparabenas

Kenkia endokrinei sistemai, toksiškas

Lavandula angustifolia extract Tikrųjų levandų ekstraktas

Citotoksiškas – neigiamai veikia odos ląsteles, gali sukelti neigiamą odos reakciją

Lavandula angustifolia oil Tikrųjų levandų aliejus

Citotoksiškas – neigiamai veikia odos ląsteles, gali sukelti neigiamą odos reakciją

Lavandula hybrida extract Hibridinių levandų ekstraktas

Citotoksiškas – neigiamai veikia odos ląsteles, gali sukelti neigiamą odos reakciją

Lavandula hybrida oil Hibridinių levandų aliejus

Citotoksiškas – neigiamai veikia odos ląsteles, gali sukelti neigiamą odos reakciją

Lavandula officinalis oil Tikrosios levandos aliejus

Citotoksiškas – neigiamai veikia odos ląsteles, gali sukelti neigiamą odos reakciją

Lavandula stoechas extract Italinės levandos ekstraktas

Citotoksiškas

Lavender absolute Levandų absoliutas

Fotoksiškas

Lavender oil Levandų aliejus

Citotoksiškas – neigiamai veikia odos ląsteles, gali sukelti neigiamą odos reakciją

Lilial

Toksiškas, alergijų sukėlėjas, neigiamai veikia endokrininę sistemą

Linalool

Dažnas dirgiklis ir alergenas

Methylchloroisothiazolinone Metilchloroisotiazolinonas

Erzina akis, plaučius, sukelia dermatitą

Methylisothiazolinone Metilsotiazolinonas

Erzina akis, plaučius, sukelia dermatitą

O-phenylphenolo-fenilfenolis

Toksiškas, kenkia endokrininei, imuninei sistemoms, galimai kancerogeniškas

Octoxynol-11

Erzina akis, sukelia dermatitą, pasitaiko pavojingų priemaišų

Oxybenzone

Toksiškas, sukelia alergines reakcijas

p-Aminophenol

Sukelia alergines reakcijas, yra duomenų apie toksiškumą ir mutageniškumą

p-Phenylenediamine

Sukelia alergijas, dirgina odą, veikia toksiškai (odą ir kvėpavimo sistemą)

Resorcinol Rye alcohol Alkoholis (iš rugių)

Galimai toksiškas, toksiškas naudojant aplink burną, dirgina akis, sausina odą, ardo kolageną

SD alcohol 39-C

Sausina odą ir plaukus, ilgainiui gali pažeisti, skatina kolageno irimą

SD alcohol 40-BSD alkoholis 40-B

Sausina, dirgina, pažeidžia odos apsauginį sluoksnį ir sutrikdo apsauginės odos funkcijas, sukelia apoptozę (ląstelių mirtį)

SD alcohol 40B

Sausina, dirgina, pažeidžia odos apsauginį sluoksnį ir sutrikdo apsauginės odos funkcijas, sukelia apoptozę (ląstelių mirtį)

Sh-oligopeptide-1

Gali sukelti auglių atsiradimą

Toluene

Toksiškas kvėpavimo takams, pavojingos priemaišos

Triclosan Triklozanas

Dirgina odą, gali alergizuoti, pasitaiko toksiškų priemaišų, siejamas su endokrininės sistemos disbalansu; didina bakterijų atsparumą

 
 


3 pav. NVSPL atliktų kosmetikos gaminių cheminių tyrimų rezultatai


 

Spartus žinių augimas, technologijų tobulėjimas ir naujų ingredientų kūrimas leidžia gaminti veiksmingą kosmetiką. Šiandien žmonės aktyviai ieško neinvazyvių metodų, galinčių pagerinti odos išvaizdą. Kosmetikos produktus jie renkasi mieliau nei receptines priemones, norėdami išvengti pašalinio poveikio, kuris dažnai lydi medikamentus, todėl kosmetikos industrija yra pasiryžusi išnaudoti jai suteikiamas galimybes, kad sukurtų daug žadančių produktų.Atgal Spausdinti