Tel.: (8 5) 270 9229El. p. nvspl@nvspl.lt

Biologinių žymenų tyrimai ankstyvai vėžio diagnostikai - 2020-02-04

Vėžinės ligos – didelė ligų grupė, kurioms būdingas nekontroliuojamas ląstelių dauginimasis išstumiant ir naikinant aplinkinius audinius bei plitimas per kraują ar limfą į kitas organizmo vietas. Nuo vėžinių susirgimų kasmet nukenčia vis daugiau žmonių, o sukėlėjų nustatymas ir ligos gydymas yra komplikuoti.


Išskiriamas ne vienas sąrašas priežasčių, kodėl susidaro piktybiniai navikai. Vienos pagrindinių – rūkymas, mitybos ypatumai ir infekcijos. Būtina pažymėti, kad infekciniai veiksniai gali daryti tiesioginį poveikį, kuomet infekcinis veiksnys tiesiogiai veikia ląstelę ir sukelia jos transformaciją. Šiuo atveju išskiriamas Žmogaus papilomos virusas (ŽPV), kai virusas integruojasi į šeimininko genomą, Epštein-Bar virusas (EBV), kuris infekuoja B limfocitus. Taip pat infekciniai veiksniai gali turėti netiesioginį poveikį, kuomet navikai išsivysto kaip ilgalaikės lėtinės infekcijos pasekmė. Šiuo atveju išskiriamas Žmogaus imunodeficito virusas (ŽIV), kai navikai vystosi dėl antinavikinio imuniteto stokos, hepatitai B, C (HBV, HCV).

Išskiriama, kurios navikinės ligos siejamos su infekciniais veiksniais:

  • HBV, HCV – hepatoceliulinis vėžys;
  • ŽPV – gimdos kaklelio ir kitų gleivinių vėžys;
  • EBV – limfomos ir nazofaringinės karcinomos;
  • ŽIV – Kaposi sarkoma, Hodgkino ir ne Hodgkino limfomos, gimdos kaklelio ir sėklidžių vėžys.

Biologiniai žymenys – didelė grupė medžiagų, kurias gamina piktybinė ląstelė ar, kaip atsaką į neoplaziją, gerybinė ląstelė ir kurias galima nustatyti organizmo skysčiuose ar audiniuose. Išskiriami prognoziniai žymenys, kuomet prognozuojama sergančiųjų vėžiu gyvenimo trukmė, yra didesnė tikimybė parinkti tinkamą gydymą. Predikciniai žymenys rodo jautrumą ir atsaparumą gydymui bei pagelbėja parenkant individualų efektyvų gydymą (1 pav.).

                                                                                                                             1 pav. Biologinių žymenų taikymas.

 

Nacionalinėje sveikatos priežiūros laboratorijoje (NVSPL) kasdieninėje klinikinėje praktikoje nustato šiuos biologinius žymenis:   

  • Ca 15-3 (naviko lokalizacija krūtyje);
  • Ca 19-9 (naviko lokalizacija kasoje, viršutinėje virškinamo trakto dalyje);
  • Ca 125 (naviko lokalizacija kiaušidėse);
  • Karcinoembrioninį antigeną (naviko lokalizacija storojoje žarnoje);
  • Alfa fetoproteiną (AFP) (naviko lokalizacija kepenyse);
  • Prostatos specifinį antigeną (PSA).

NVSPL atlieka taip pat ir hepatitų B, C, ŽIV, EBV, ŽPV tyrimus.

Parengė
Klinikinių tyrimų skyriaus vedėja
Ilona Kušlevičiūtė


Atgal Spausdinti
Paslaugos
Cheminiai, mikrobiologiniai, parazitologiniai, serologiniai, virusologiniai, fizikinių veiksnių tyrimai.

Ištiria ir įvertina profesinę riziką (fizikinių, cheminių, ergonominių, biologinių, fizinių, psichosocialinių rizikos veiksnių tyrimą ir vertinimą) įmonėse ir įstaigose.

Pirmosios pagalbos, higienos įgūdžių mokymai ir mokymai apie alkoholio ir narkotikų žalą (praradusiems teisę vairuoti transporto priemonę vairuotojams).
Planuojamos ūkinės veiklos poveikio visuomenės sveikatai vertinimas atliekamas planuojamoms arba vykdomoms ūkinėms veikloms, kurioms turi būti nustatomos arba tikslinamos sanitarinių apsaugos zonų ribos. 
Mikrobiologinių mitybos terpių išpilstymo paslauga.
Mikrobiologinių mitybos terpių kokybės kontrolės paslauga.