Nacionalinė visuomenės sveikatos priežiūros laboratorija - Naujienos:Nacionalinė visuomenės sveikatos laboratorija – akredituota poliomielito laboratorija 2019 metams

Tel.: (8 5) 270 9229El. p. nvspl@nvspl.lt

Nacionalinė visuomenės sveikatos laboratorija – akredituota poliomielito laboratorija 2019 metams - 2019-01-21

Nacionalinė visuomenės sveikatos priežiūros laboratorija (toliau – NVSPL) akredituota kaip Pasaulio sveikatos organizacijos (toliau – PSO) poliomielito nacionalinė laboratorija 2019-iems metams. Ši akreditacija yra kasmetinė procedūra ir vienas iš jos kriterijų yra dalyvavimas PSO pasaulinio poliomielito laboratorijų tinklo (GPLN) organizuojamoje atliekamų tyrimų kokybės įvertinimo programoje, kuri parodo, ar laboratorija geba teisingai diagnozuoti susirgimą. NVSPL du metus iš eilės gavo 100 % įvertinimą.


Laboratorija dalyvauja pasaulinėje poliomielito likvidavimo programoje. „Įgyvendinant pasaulinį veiksmų planą (GAPIII) 2017 metais buvo sunaikintas laboratorijoje saugotas poliomielito 2 tipo virusas“, – džiaugiasi NVSPL Klinikinių tyrimų skyriaus Virusologinių tyrimų poskyrio vedėja Svajūnė Muralytė.

NVSPL gali identifikuoti poliomielito ir kitus enterovirusus išmatų bei kvėpavimo takų mėginiuose pasėlio metodu. Nors Lietuvoje paskutinis poliomielito atvejis užregistruotas 1972 metais,  ir Lietuva priklauso laisvam nuo poliomielito regionui, visada egzistuoja įvežtinių atvejų grėsmė. Todėl dėl galimų įvežtinių poliomielito viruso atvejų tiriami visi asmenys iš Užsieniečių registracijos centro ir Pabėgėlių priėmimo centro. Įvežtinis vakcininis poliomielito virusas buvo išskirtas 2015 metais.

„Pas mus nuolat atliekami tyrimai vaikams ir suaugusiems, kuriems įtariamas poliomielitas, ūmus vangus paralyžius ar kitos enterovirusinės infekcijos“, – sako S. Muralytė. 2018 metais iš klinikinių mėginių buvo išskirta keletas enterovirusų tipų: Koksaki A10, Koksaki B3, enterovirusas A71, echovirusas 30 (2018 m. sukėlęs protrūkį Europoje), Koksaki A22 (retas virusas, labai retai aptinkamas klinikiniuose mėginiuose). Vienas iš išskirtų virusų – echovirusas 30 – yra įtrauktas į Europoje atliekamo 2018 metais protrūkį sukėlusio echoviruso 30 tyrimą. Šiuo tyrimu siekiama geriau suprasti viruso molekulinę epidemiologiją ir galimą naujų viruso padermių atsiradimą protrūkio metu.

Atgal Spausdinti