Tel.: (8 5) 270 9229El. p. nvspl@nvspl.lt

NVSPL perduoti per 100 tūkstančių papildomų mėgintuvėlių - 2020-11-13

Nacionalinei visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijai (NVSPL) jau perduoti daugiau nei 100 tūkstančių mėgintuvėlių reikalingų siekiant ištirti užsikrėtimą COVID-19. Dar tokiu pačiu kiekiu planuojama laboratoriją papildyti jau netrukus.


Tai neskelbiamų derybų būdu per įmanomai trumpą laikotarpį įsigytas kiekis, kuris leis užtikrinti nepertraukiamą tyrimų vykdymą visose 21-oje šalies laboratorijų. Pasak Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos (NVSPL) direktoriaus Dano Bakšos, šiuo metu turimas mėgintuvėlių kiekis leidžia užtikrinti testavimo apimtis.

„NVSPL specialistai apklausė daugiau nei 10 Lietuvoje esančių mėgintuvėlių tiekėjų. Keturi tiekėjai turi galimybę pristatyti mėgintuvėlius reikiamu laiku, su jais yra sudaromos sutartys dėl daugiau nei 200 tūkst. mėgintuvėlių. Šią savaitę gavome daugiau nei 100 tūkst. mėgintuvėlių. Šio kiekio pakaks užtikrinti mėgintuvėlių poreikiui iki baigsis ilgai besitęsiančios pagrindinio pirkimo procedūros, reikalingos įsigyti 410 tūkst. vnt. mėgintuvėlių“, - sako D. Bakša.

Kaip skelbė SAM, šalies laboratorijos nuo koronaviruso pandemijos pradžios jau ištyrė daugiau nei 1,1 mln. ėminių iš nosiaryklės.

Siekiant laiku diagnozuoti ir pagydyti COVID-19 ligą bei užkirsti kelią jos plitimui, PGR tyrimai pirmiausiai atliekami turintiems koronavirusui būdingus simptomus, kai asmuo karščiuoja, kosėja ar kankina dusulys. Šie testai taip pat atliekami didžiausios rizikos grupei priskiriamiems žmonėms, pavyzdžiui, grįžusiems iš pandemijos paveiktų šalių arba turėjusiems artimą kontaktą su infekuotais pacientais.

Virusas patenka į žmogaus organizmą oro lašeliniu būdu – per kvėpavimo takus. Kvėpavimo takų ląstelėse virusas dauginasi.  Todėl tyrimas atliekamas paėmus tepinėlį iš nosiaryklės. Šioje vietoje viruso RNR arba kitaip – viruso genetinę medžiagą aptikti yra didžiausia tikimybė. Nustatyta viruso RNR mėginyje parodo, kad žmogus serga ir ar yra potencialus ligos nešiotojas.

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) primena, kad šiuo metu Nacionalinė visuomenės sveikatos priežiūros laboratorija (NVSPL) vykdo konkursą PGR tyrimams reikalingų mėgintuvėlių įsigijimui. Pagrindinis konkursas skirtas įsigyti 410 tūkst. vnt. mėgintuvėlių tebevyksta dėl ilgai vykstančių viešųjų pirkimų procedūrų. 

Parengė SAM Spaudos tarnybaAtgal Spausdinti
Paslaugos
Cheminiai, mikrobiologiniai, parazitologiniai, serologiniai, virusologiniai, fizikinių veiksnių tyrimai.

Ištiria ir įvertina profesinę riziką (fizikinių, cheminių, ergonominių, biologinių, fizinių, psichosocialinių rizikos veiksnių tyrimą ir vertinimą) įmonėse ir įstaigose.

Pirmosios pagalbos, higienos įgūdžių mokymai ir mokymai apie alkoholio ir narkotikų žalą (praradusiems teisę vairuoti transporto priemonę vairuotojams).
Planuojamos ūkinės veiklos poveikio visuomenės sveikatai vertinimas atliekamas planuojamoms arba vykdomoms ūkinėms veikloms, kurioms turi būti nustatomos arba tikslinamos sanitarinių apsaugos zonų ribos. 
Mikrobiologinių mitybos terpių išpilstymo paslauga.
Mikrobiologinių mitybos terpių kokybės kontrolės paslauga.