Nacionalinė visuomenės sveikatos priežiūros laboratorija - Naujienos:Ar žinai, kad virusai, bakterijos ir parazitai sukelia žarnyno infekcijas?

Tel.: (8 5) 270 9229El. p. nvspl@nvspl.lt

Ar žinai, kad virusai, bakterijos ir parazitai sukelia žarnyno infekcijas? - 2018-11-02

Nacionalinė visuomenės sveikatos priežiūros laboratorija (NVSPL) ragina visuomenę pasitikrinti dėl žarnyno infekcinių ligų.


Bakterijoms, virusams ar parazitams sienos neegzistuoja, o užsikrėsti galima keliaujant ir po Ameriką, ir po Afriką. Pasak specialistų, vasara Lietuvoje trunka trumpai, todėl nieko nestebina, kad nemaža dalis ją stengiasi pratęsti rudenį keliaudami į šiltus ir egzotiškus kraštus, kuriuose ne tik kita aplinka, tačiau ir kitokios maisto ruošimo tradicijos, klimatas, kur vyrauja tam tikros ligos ir jų sukėlėjai. Nuo kai kurių užkrečiamųjų ligų keliautojai gali apsisaugoti skiepais, tačiau ne nuo visų jų šie sukurti, todėl tikimybė susirgti visuomet yra.

NVSPL, norėdama atkreipti keliautojų dėmesį į sveikatos problemas, siūlo pasitikrinti ar jų organizme neapsigyveno bakterinių, parazitinių ir virusinių gastroenteritus sukeliančių infekcijų sukėlėjai. Svečiose šalyse, kai organizmas susiduria su tokiais patogenais, kuriems mūsų imuninė sistema nėra pasirengusi, žarnyno infekcijos yra gana dažnos. Pasak specialistų, dažniausia viduriavimo priežastis yra žarnyno infekcija, kurią sukelia virusai, bakterijos ar parazitai. Tokia būklė dar vadinama gastroenteritu. Infekcijomis dažnai užsikrečiama kartu su maistu arba vandeniu, kuris buvo užterštas arba tiesiogiai iš kito infekuotojo asmens.

Mūsų laboratorijoje galima atlikti išmatų tyrimus, kurie nustato didelę dalį parazitinių, bakterinių ir virusinių infekcijų sukėlėjų. Diagnostika, pagrįsta įprastiniais metodais, yra problematiška dėl mažo jautrumo, specifiškumo ir ilgo tyrimų atlikimo. Šiuo metu laboratorijoje naudojami molekuliniai metodai, leidžiantys greitai ir efektyviai atlikti didelės dalies gasteroenteritų sukėlėjų nustatymą. Realaus laiko PGR pagrįsta diagnostika svarbi dėl daugelio privalumų, įskaitant plataus skrandžio ir žarnyno trakto infekcijos patogenų aptikimą, trumpą tyrimų laiką ir didelį jautrumą bei specifiškumą. Šio tyrimo metu gali būti aptinkama net 25 gasteroenteritus sukeliantys patogenai, įskaitant 6 virusus, 13 bakterijų ir 6 parazitus.

Operatyvus ir patikimas tyrimas, kurio metu gali būti aptikti net 25 gastroenteritus sukeliantys patogenai, įskaitant 6 virusus, 13 bakterijų ir 6 parazitus – tik 122,40 Eur.

Mėginius tyrimams galite pristatyti Jums patogiausiame laboratorijos padalinyje:

Pirmadienis–penktadienis 08:00–17:00 val.

  • Žolyno g. 36, Vilniuje, tel. (8 5) 234 0201
  • Gėlių g. 9, Vilniuje, tel. (8 5) 212 2718
  • Aušros g. 44, Kaune, tel. (8 37) 331 699
  • Bijūnų g. 6, Klaipėdoje, tel. (8 46) 383 113
  • Dubijos g. 40, Šiauliuose, tel. (8 41) 399 879
  • Respublikos g. 13, Panevėžyje, tel. (8 45) 596362

 

Tyrimams į laboratoriją reikia pristatyti išmatų mėginį (vienkartiniuose, steriliuose indeliuose):

  • į laboratoriją turi būti pristatyti per 48 val. nuo paėmimo,
  • laikomi 2–8 ˚C temperatūroje.

 

Atgal Spausdinti