Nacionalinė visuomenės sveikatos priežiūros laboratorija - Naujienos:Balandžio 24-oji – DNR diena!

Tel.: (8 5) 270 9229El. p. nvspl@nvspl.lt

Balandžio 24-oji – DNR diena! - 2018-04-23

Genetiniai tyrimai yra naudojami siekiant nustatyti vėžio formą, viruso arba mutavusių ląstelių egzistavimą. Deoksiribonukleorūgštis (DNR) – biopolimeras, sudarytas iš deoksiribonukleotidų, saugantis ir perduodantis genetinę informaciją. Tai polimeras, randamas gyvosiose ląstelėse ir kai kuriuose virusuose.


Nacionalinėje visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijoje (NVSPL) Molekulinių biologinių tyrimų poskyryje panaudojus išskirtas DNR galima atlikti infekcinių ligų sukėlėjų (virusinių, bakterinių, parazitinių ligų) nustatymą. DNR tyrimai padeda pastebėti pokyčius, vykstančius chromosomose, genuose ar baltymuose. Virusinių, bakterinių, parazitinių infekcijų sukėlėjų ar atsparumo antimikrobiniams vaistams genų, įvairių sintetinamų toksinų genų nustatymas molekuliniais metodais yra jautriausias, specifiškiausias ir greitas metodas, kuris per 1-2 darbo dienas gali padėti nustatyti infekcijos sukėlėjo DNR. Visų atliekamų tyrimų sąrašą galima rasti čia.

Taip pat panaudojus iš bendro kraujo išskirtą genominę DNR NVSPL laboratorijoje galima nustatyti Vaistų toleravimo genetinį profilį pagal CYP450 mutacijas, kuris suteiks informaciją apie rekomenduojamus arba draudžiamus vartoti vaistus. DNR tyrimas atskleidžia, kaip vaistai metabolizuojami konkretaus žmogaus organizme, ar gydymas tam tikrais vaistais bus veiksmingas ir gerai toleruojamas. Todėl nebereikia ilgai eksperimentuoti, pacientas greičiau pasijunta geriau, o kai kurių ligų atveju savalaikis efektyvaus gydymo skyrimas gali pakoreguoti pačią ligos eigą, pailginti remisijos laikotarpį bei daugelį kitų dalykų.

 

Klinikinių tyrimų skyriaus inf.

Atgal Spausdinti