Tel.: (8 5) 270 9229El. p. nvspl@nvspl.lt

1-nerių metų sukaktis atliekant Sars-CoV-2 RNR nustatymo tyrimus - 2021-02-05

Ar žinote dieną, nuo kurios visuotinė COVID-19 pandemija paveikė jūsų gyvenimą? Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos (NVSPL) darbuotojai savąją žino. Artėjantį savaitgalį, vasario 7 dieną sukaks lygiai metai nuo NVSPL pažinties su SARS-CoV-2 pradžios. Ta proga Molekulinių biologinių tyrimų poskyrio vedėja Ana Steponkienė nori papasakoti kokie tie metai buvo ir padėkoti tiems, kas petys petin dirbo ilgomis, sunkiomis valandomis.


Pirmiausiai norėčiau padėkoti visiems, kas prisidėjo ir padėjo šio viruso nustatymo  tyrimų atlikime, ypatingai dėkoju už sunkų ir reikšmingą darbą Klinikinių tyrimų bei Klientų aptarnavimo skyrių kolektyvams bei visiems, kas padėjo atlikti mėginių rezultatų suvedimą į E.sveikatą, tyrimų protokolų programą ir ULVISĄ.

Šiandien (2021-02-07) sukanka 1-neri metai, kai NVSPL savarankiškai atlieka SARS-CoV-2 RNR nustatymo tyrimus. 2019 metų gruodžio mėnesį Kinijoje nustačius naująjį virusą, Lietuvoje gruodžio pabaigoje prasidėjo pasiruošimas...

NVSPL, atlikdama referentinės laboratorijos funkcijas ir vadovaudamasi tuo metu PSO rekomenduojamu tyrimo atlikimo protokolu, užsisakė pradmenų sekas, su kuriomis turėjo atlikti tikralaikės polimerazės grandininės reakcijos tyrimus. Gavusi šiuos pradmenis, išbandė juos su turimais MERSCoV, Gripo A, Gripo B bei neigiamais mėginiais. Tuo metu teigiamos kontrolės dar neturėjome, tai teko paeksperimentuoti ir pritaikyti tai, ką turime. Deja, atlikus pradmenų patikrinimą, paaiškėjo, kad jie negali būti naudojami diagnostiniais tikslais, nes visi tikrinti mėginiai rodė teigiamus rezultatus (vadinasi, neteisingus). Tuomet NVSPL pradėjo komercinių rinkinių paiešką, kurioje buvo visos reakcijai atlikti reikiamos priemonės, kad mūsų atliktas tyrimas galėtų būti taikomas diagnostiniais tikslais. Kartu ir toliau bandyta pritaikyti turimus pradmenis naudojant kitą įrangą bei pakeitus AT-PGR reakcijos sąlygas, tačiau rezultatas vėl nedžiugino. Ir tas vasario septintosios penktadienio vakaras tapo pirmu iš daugelio Molekulinių biologinių tyrimų poskyrio darbuotojų bei Klinikinių tyrimų skyriaus vedėjos Ilonos viršvalandiniu darbu atliekant SARS-CoV-2  nustatymo tyrimus (tuo metu 2019-n-CoV).


Trumpai prisiminsiu ir esmines datas:

 • 2020.01.29 gauti pirmieji pacientų ėminiai, kuriems įtarta 2019-nCoV viruso sukelta infekcija. Kartu su 2020-01-31 dieną gautu ėminiu, visi jie iškeliavo į referentinę Erasmus MC laboratorija, iš kurios gautas atsakymas, kad jie neigiami.
 • 2020.02.07, jau turint komercinius reagentus, mūsų laboratorija išdavė savo pirmąjį tyrimų protokolą. Nuo šios dienos NVSPL turėjo pavienius tyrimus ir Molekulinių biologinių tyrimų poskyrio darbuotojai buvo iškviečiami atlikti tyrimus bet kuriuo paros metu.
 • Nuo 2020.02.23 laboratorijos darbuotojai jau dirbo su keletu mėginių vienu metu, o nuo vasario 24 d. tas keikis mėginių augo ir jų tapo keliolika. 2020.02.26 jų NVSPL jau buvo keliasdešimt.
 • 2020.02.28 dieną gautas pirmasis teigiamas 2019-n-CoV viruso RNR mėginys, jis nustatytas Šiaulių ligoninės siųstame ėminyje.
 • 2020.03.10 – antrasis teigiamas atvejis. Jis nustatytas Kauno klinikinės ligoninės ėminyje.
 • 2020.03.14 virusas nustatytas ir VULSK ligoninės siųstame ėminyje bei Panevėžio Respublikinėje ligoninėje. Ir taip virusas apkeliavo visus didžiuosius Lietuvos miestus.
 • Nuo 2020.03.15 NVSPL nustatoma jau po keletą teigiamų atvejų, o nuo kovo 17 dienos jau ir keliolika 2019-n-CoV viruso RNR teigiamų mėginių.
 • Vasara teigiamų ėminių štilis, nes nustatomi tik pavieniai atvejai, bet ruduo NVSPL, kaip ir visai Lietuvai, vėl derlingas teigiamais mėginiais...
 • Per tyrimų atlikimo laikotarpį 4 „kovidinės komandos“ nariai patyrė savo kailiu, kokia ta viruso sukelta liga.
 • 2021-01-15 darbuotojai, dirbantys su SARSCoV-2 tyrimais buvo paskiepyti pirmąja vakcinos doze ir dabar laukia antrosios dozės, kurią gaus šiandien, likus porai dienų iki sukankant 1-nerių metų progai.
 • Ir toliau tęsiame darbus nustatant SARCoV-2 viruso RNR ir prisidedame prie viruso pažinimo...

                         

 

DIDELIAUSIAS AČIŪ 

Ir dar kartelį norėčiau padėkoti tiems, kas kartu dirbo dieną ir naktį, po 12–19 valandų per parą ir kitą dieną, nepaisant nuovargio, vėl skubėjo į pagalbą. Atskiras padėkos žodis porininkui Robert Bogdevič, kuris tiek anksti ryte, tiek vėlai vakare ar naktį buvo pasiruošęs padėti ir kartu atlikti papildomus tyrimus.

Taip pat dėkoju visiems už palaikymo žodžius ir motyvavimą dirbti toliau.

Atskirą padėką norėčiau skirti Ilonai Razmienei ir Svajūnei Muralytei, kurios be tiesioginių savo funkcijų darbavosi kartu su visais ir dalino mėginius kitoms laboratorijoms bei kilnojo ir pakavo  reagentus, kad jie iškeliautų kitų miestų laboratorijoms.

Ir, žinoma, dėkoju firmų atstovams, kurie stengėsi kuo greičiau atvežti tuo metu trūkstamus reagentus ir siūlė visas įmanomas galimybes, kai Lietuvoje ir visame pasaulyje trūko tiek reagentų, tiek kitų priemonių tyrimų atlikimui. Dideliausias AČIŪ Astai Križanauskienei, kuri buvo pasiruošusi padėti, patarti ir spręsti problemas kartu, ir net tapti porininke tyrimų atlikime bet kuriuo paros metu.

                         

 

Atgal Spausdinti
Paslaugos
Cheminiai, mikrobiologiniai, parazitologiniai, serologiniai, virusologiniai, fizikinių veiksnių tyrimai.

Ištiria ir įvertina profesinę riziką (fizikinių, cheminių, ergonominių, biologinių, fizinių, psichosocialinių rizikos veiksnių tyrimą ir vertinimą) įmonėse ir įstaigose.

Pirmosios pagalbos, higienos įgūdžių mokymai ir mokymai apie alkoholio ir narkotikų žalą (praradusiems teisę vairuoti transporto priemonę vairuotojams).
Planuojamos ūkinės veiklos poveikio visuomenės sveikatai vertinimas atliekamas planuojamoms arba vykdomoms ūkinėms veikloms, kurioms turi būti nustatomos arba tikslinamos sanitarinių apsaugos zonų ribos. 
Mikrobiologinių mitybos terpių išpilstymo paslauga.
Mikrobiologinių mitybos terpių kokybės kontrolės paslauga.