Nacionalinė visuomenės sveikatos priežiūros laboratorija - Naujienos:Laboratoriniai tyrimai – kodėl tokie svarbūs kepenų sveikatai?

Tel.: (8 5) 270 9229El. p. nvspl@nvspl.lt

Laboratoriniai tyrimai – kodėl tokie svarbūs kepenų sveikatai? - 2021-07-27

Kepenys – pagrindinė organizmo laboratorija, medžiagų apykaitai svarbus didžiausias vidaus organas. Pirminė kepenų funkcija – valyti ir padaryti nekenksmingais viską, ką suvalgome, įkvepiame ar gauname per odą. Kepenyse kaupiamos tam tikrų vitaminų, mineralinių medžiagų, gliukozės atsargos. Šis organas reguliuoja riebalų kaupimąsi bei cholesterolio gamybą ir išskyrimą, gamina tulžį. Jos neutralizuoja nuodingas medžiagas bei metabolizuoją alkoholį. Dar viena kepenų funkcija yra krešėjimo faktorių gamyba. Kraujo plazmos krešėjimas (koaguliacija) – vienas hemostazės (kraujavimo stabdymo) sistemos elementų.


Kepenys neturi skausmo receptorių, todėl esant pradinei kepenų ligos stadijai, daugelis žmonių jaučiasi sveiki. Kartais skundžiasi nedideliu silpnumu, apetito stoka, skausmu ar diskomfortu dešiniajame šone, pykinimu. Tik vėlyvose ligos stadijose išryškėja kepenų ligoms būdingi simptomai: pagelsta oda ir gleivinės, padidėja pilvo apimtis, vargina pilvo skausmas, sutrinka virškinimas. Kepenų ligos progresuoja nebyliai, dėl to neretai diagnozuojamos pavėluotai.

Cheminėms medžiagoms, virusams ir kitiems veiksniams pažeidus kepenų ląsteles, sutrinka jų veikla ir vystosi liga. Klinikiniai objektyvūs ar subjektyvūs požymiai ne visada būna aiškiai išreikšti, todėl diagnostikai labai svarbūs tampa laboratoriniai tyrimai. Vieni jų padeda nustatyti kepenų uždegimo (hepatito) sukėlėją, o kiti, tokie kaip kepenų fermentai Alaninaminotransferazė (ALT), Aspartataminotransferazė (AST), šarminė fosfatazė (ŠF), Glutamiltransferazė (GGT), bilirubinas – kepenų pažeidimo laipsnį. Kepenų rodikliams būdinga tai, kad esant skirtingiems kepenų funkcijos sutrikimams gali padidėti ne visi, o tik vienas arba keletas rodiklių.

Virusiniai hepatitai (A, B, C, D ir E) – tai viena iš didžiausių šių laikų sveikatos grėsmių. Virusinis hepatitas gali pasireikšti įvairiai – nuo visiškai nepastebimo, besimptomio, iki gyvybei pavojingos žaibiškos formos ar lėtinės ligos. Sergant virusiniu hepatitu B, gali būti pažeisti kiti organai. Jei kepenų uždegimas sunkus, gali vystytis kepenų nepakankamumas. Ilgai sergant virusiniu hepatitu B ar C, didėja rizika susirgti kepenų vėžiu.

Minint Pasaulinę hepatito dieną, Nacionalinė visuomenės sveikatos priežiūros laboratorija kviečia pagalvoti apie savo bei artimųjų sveikatą ir atvykti išsitirti kepenų būklę – atlikti ALT, AST, GGT, ŠF, bendro bilirubino, protrombino aktyvumo, HbsAg ir a-HCV tyrimus.

 

Hepatitų tyrimų kainos:

Tyrimo pavadinimas

Kaina

Hepatito B viruso (HBV) HBs paviršinio antigeno nustatymas imunofermentiniu metodu

3,71

Hepatito B viruso anticor bendrų antikūnų nustatymas imunofermentiniu metodu

8,05

Hepatito C viruso antikūnų nustatymas imunofermentiniu metodu

8.28

Aspartataminotransferazės (ASAT/GOT) aktyvumo nustatymas

1,36

Alaninaminotransferazės (ALAT/GPT) aktyvumo nustatymas

1,36

Gama gliutamiltransferazės (GGT) aktyvumo nustatymas

1,62

Bendrojo, tiesioginio, netiesioginio bilirubino nustatymas

1,74


Papildomai: Kraujo mėginio paėmimas iš venos laboratoriniam tyrimui atlikti – 2,03 Eur.

 

Tyrimai atliekami:

Gėlių g. 9, Vilniuje, (8 5) 212 2718, 8 671 81353. Mėginiai imami 7:30–15 val.
Aušros g. 44, Kaune, (3 7) 331 681. Mėginiai imami 9–13 val.


Nuotrauka: Designed by Freepik


Atgal Spausdinti