Nacionalinė visuomenės sveikatos priežiūros laboratorija - Naujienos:Mikrobiologiniai tyrimai, atliekami pagal Europos Farmakopėją

Tel.: (8 5) 270 9229El. p. nvspl@nvspl.lt

Mikrobiologiniai tyrimai, atliekami pagal Europos Farmakopėją - 2019-04-08

Vis dažniau girdime apie aplinkos taršą, prie kurios prisideda per didelis vartojimas, pelno siekimas. O lėšų valymo įrengimams ir aplinkos taršos mažinimui dažniausiai neužtenka. Tačiau žmonių negalavimai ir ligos, susiję su aplinkos tarša, niekur neišnyko, jų netgi padaugėjo, arba atsirado tokių, kurių prieš 30 metų net nebuvo, todėl visiems tenka karts nuo karto užsukti į vaistinę ir įsigyti vaistų, arbatų, maisto papildų ligai gydyti arba imunitetui stiprinti.


Nacionalinė visuomenės sveikatos priežiūros laboratorija (NVSPL) savo atliekamais tyrimais užtikrina, kad rinkoje legaliai parduodami vaistai, arbatos, vaistažoliniai produktai būtų geros kokybės, saugūs vartotojui ir atitiktų teisės aktų reikalavimus.

Gamintojai yra įpareigoti atlikti tyrimus ir turėti jų rezultatus patvirtinančius dokumentus. NVSPL atliekama daugybė tyrimų ir gera žinia ta, kad nekokybiškų vaistinių produktų beveik neaptinkame. Vaistažoliniai produktai auga lauko sąlygomis, tad jiems taikomi kokybiniai reikalavimai yra žemesni. Žinoma, juose aptinkama  mikroorganizmų ir pelėsinių grybų, tačiau jų kiekiai neviršija normų. Labai svarbios transportavimo ir laikymo sąlygos, nes plastikinėse pakuotėse ir šilumoje atsiranda puikios sąlygos daugintis mielėms ir pelėsiams. Gyventojai, įsigiję tokių produktų, namuose turi laikytis saugaus laikymo reikalavimų. Vaistažolinius produktus geriau sunaudoti iki kito sezono, o tada įsigyti naujų. Žinoma, vaistažolių galima prisirinkti ir patiems, bet tuomet iškyla klausimas kaip išvengti mikroorganizmų ir toksinių medžiagų, kaip rasti pievą, kur nesigano gyvuliai, toli plentas ir pesticidais, fungicidais, herbicidais, trąšomis užteršti laukai. Taigi – saugiausi produktai bus įsigyti pas sąžiningus gamintojus, vaistinėse, parduotuvėse, surinkti ekologiniuose ūkiuose ir patikrinti laboratorijoje.

Visi medicinos ir žoliniai medicinos produktų tyrimai atliekami pagal Europos Farmakopėją, su kuria trumpai supažindina NVSPL Mikrobiologinių tyrimų skyriaus Ne maisto medžiagų ir gaminių tyrimų poskyrio medicinos mikrobiologė Jordana Šaleikienė. „Žolinis medicinos produktas – bet kuris medicinos produktas, kurio sudėtyje kaip veiklioji medžiaga yra vienas ar keli vaistažoliniai vaistai, preparatai arba jų junginiai. Medicinos produktas – bet kuri medžiaga arba jų junginiai, naudojami gydymui arba galintys apsaugoti nuo žmonių ir (arba) gyvūnų ligų; galintys atstatyti, koreguoti ar modifikuoti jų fiziologines funkcijas veikiant farmakologinę, imunologinę arba metabolinę sistemas arba naudojami nustatant medicininę diagnozę. Taip pat pagal Europos Farmakopėją tiriami tokie produktai, kaip valytas vanduo, vanduo injekcijoms, hemodializės tirpalai, vanduo, skirtas hemodializės tirpalų skiedimui. Europos farmakopėjoje aprašyti metodai netaikomi produktams, kurių sudėtyje gyvybingi mikroorganizmai yra produkto aktyvūs ingredientai,“ – pasakoja J. Šaleikienė.

Pagal Europos Farmakopėjos straipsniuose aprašomus mikrobiologinių tyrimų metodus ir parengtas standartinės veiklos procedūras atliekami tyrimai šiems parametrams nustatyti:

Bendras aerobinių mikroorganizmų skaičius 1 g/ml;

Mielių ir arba pelėsių skaičius 1 g/ml;

Tulžį toleruojančių gramneigiamų bakterijų aptikimas 1 g/ml;

Tulžį toleruojančių gramneigiamų bakterijų tikėtinas skaičius 1 g/ml;

Žarninių lazdelių (Escherichia coli) aptikimas 1 g/ml;

Žarninių lazdelių (Escherichia coli) tikėtinas skaičius 1 g/ml;

Salmonella spp. aptikimas 10 g/ml, 25 g/ml;

Žaliamėlių pseudomonų (Pseudomonas aeruginosa) aptikimas 1 g/ml;

Auksinių stafilokokų (Staphylococcus aureus) aptikimas 1 g/ml;

Clostridia aptikimas 1 g/ml (N);

Candida albicans aptikimas 1 g/ml (N);

Sterilumo nustatymas;

Antimikrobinės apsaugos efektyvumo nustatymo tyrimas.

Mėginiai į laboratoriją pristatomi originaliose, nepažeistose pakuotėse. Vaistažolių mėginiai pristatomi sandariuose popieriniuose maišeliuose, atrenkami atsitiktine tvarka arba iš lengviau pasiekiamų talpų vietų. Jeigu pakuotės mažos, kad gauti reikiamą mėginio kiekį, sumaišomi kelių pakuočių turiniai. Užsakovui pageidaujant, keli mėginiai gali būti apjungiami į vieną. Toks mėginys bus vadinamas jungtiniu. Mėginiai identifikuojami nurodant pavadinimą ir serijos numerį. Mėginio pristatomas kiekis turėtų būti toks, kad užtektų tyrimams atlikti ir pakartoti.

Atgal Spausdinti