Tel.: (8 5) 270 9229El. p. nvspl@nvspl.lt

Mobilių laboratorijų tinklo kūrimo reikšmė, kliūtys ir galimybės - 2018-12-10

Šių metų lapkričio 19–21 dienomis Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos (NVSPL) Retų ir pavojingų užkrečiamųjų ligų sukėlėjų tyrimų poskyrio vedėja Miglė Janulaitienė dalyvavo Globalaus protrūkio perspėjimo ir atsako tinklo (GOARN – Global Outbreak Alert and Response Network) organizuotame susitikime. Pasaulio sveikatos organizacijos (WHO) ir GOARN inicijuotame susitikime Saratove buvo aptariamos mobilių laboratorijų tinklo kūrimo reikšmė, kliūtys ir galimybės.


GOARN – daugiadisciplinis techninis susivienijimas, jungiantis daugiau kaip 200 institucijų ir tinklų, dirbančių su daugiau kaip 600 partnerių visame pasaulyje, įskaitant nacionalines visuomenės sveikatos įstaigas, ligonines, sveikatos ministerijas, akademines bei tyrimų institucijas ir kitus.

Vienas iš GOARN tikslų – sukurti tarptautinį mobilių laboratorijų tinklą reagavimui į pavojingų infekcinių ligų protrūkius.
Mobilių laboratorijų paskirtis yra ne tik infekcinių ligų priežiūra, bet ir kitų pavojų – natūralių ir sukeltų žmogaus – radiologinis, cheminis bei biologinis ištyrimas.

Kuriant tokį tinklą susiduriama su daug kliūčių kaip, pavyzdžiui, techninio pasirengimo, mokymų stoka. Reikalingas ir atitinkamas sertifikavimas, teisinis reglamentavimas, saugos akreditavimai, susitarimas dėl klasifikacijos. Taip pat toks tinklas reikalauja didelių įrangos priežiūros, administravimo, apsaugos, koordinavimo, finansinių ir kitų resursų, reikalinga gerai išplėtota logistikos sistema. Ir tai dar ne visos problemos, aptartos vykusiame susitikime.

Tačiau sukūrus tokį mobilių laboratorijų tinklą būtų galima kur kas efektyviau valdyti pavojingų infekcinių ligų protrūkius ir užtikrinti sveikesnę populiaciją.

Atgal Spausdinti
Paslaugos
Cheminiai, mikrobiologiniai, parazitologiniai, serologiniai, virusologiniai, fizikinių veiksnių tyrimai.

Ištiria ir įvertina profesinę riziką (fizikinių, cheminių, ergonominių, biologinių, fizinių, psichosocialinių rizikos veiksnių tyrimą ir vertinimą) įmonėse ir įstaigose.

Pirmosios pagalbos, higienos įgūdžių mokymai ir mokymai apie alkoholio ir narkotikų žalą (praradusiems teisę vairuoti transporto priemonę vairuotojams).
Planuojamos ūkinės veiklos poveikio visuomenės sveikatai vertinimas atliekamas planuojamoms arba vykdomoms ūkinėms veikloms, kurioms turi būti nustatomos arba tikslinamos sanitarinių apsaugos zonų ribos. 
Mikrobiologinių mitybos terpių išpilstymo paslauga.
Mikrobiologinių mitybos terpių kokybės kontrolės paslauga.