Nacionalinė visuomenės sveikatos priežiūros laboratorija - Naujienos:Hepatitai B ir C diagnozuojami atlikus kraujo tyrimą

Tel.: (8 5) 270 9229El. p. nvspl@nvspl.lt

Hepatitai B ir C diagnozuojami atlikus kraujo tyrimą - 2019-05-20

Hepatito B ir hepatito C virusai vadinami tyliaisiais, nes daugelis žmonių užsikrėtę nejaučia jokių simptomų ir gali nešioti virusus daugelį metų apie tai net nežinodami. Taip infekuoti asmenys gali užkrėsti savo artimuosius. Negydomi šie virusai gali sukelti kepenų pažeidimus (cirozę, vėžį).


Kartais diagnozė nustatoma taip vėlai, kad lieka vienintelis gydymo būdas – kepenų transplantacija. Kiekvienas, galvojantis, kad galėjo užsikrėsti virusiniais hepatitais, turėtų nedelsiant išsitirti. Anksti paskirtas gydymas bei pakeistas gyvenimo būdas gali daryti įtaką ligos eigai ir gyvenimo kokybei.

Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) pripažįsta, kad virusiniai hepatitai yra vienos svarbesnių ligų, paveikusių žmoniją ir dažniausiai pasitaikantys virusiniai susirgimai. PSO duomenimis pasaulyje gyvena apie 2 mln. žmonių, infekuotų hepatito B virusu, iš jų 350 mln. serga lėtine liga ir 50 0000–70 0000 kiekvienai metais miršta nuo hepatito B. Hepatito C virusas dažniau negu B išlieka užsikėtusiojo organizme ilgiau negu 6 mėn. ir pereina į lėtinį susirgimą. Pasaulyje 170 mln. žmonių serga lėtiniu hepatitu C ir per metus užsikrečia 3–4 mln. naujų atvejų. Kas 12 planetos žmogus yra užsikėtęs virusiniu hepatitu.

Hepatitais užsikrečiama tiesioginio kontakto metu su infekuoto asmens krauju, seilėmis, sperma, išskyromis iš lyties takų, taigi užsikėsti galima lytinių santykių metu, naudojantis tomis pačiomis higienos priemonėmis, įvairių medicininių bei kosmetinių procedūrų metu, naudojant į veną leidžiamus narkotikus panaudotomis adatomis ir švirkštais.

Infekcijos požymiai gali būti panašūs į gripo simptomus, taip pat pasireikšti nuovargiu, pykinimu, apetito stoka, silpnumu, pilvo skausmais, sąnarių skausmais, depresija, odos ir gleivinių gelta pasireiškia ne visada.

© Hush NaidooHepatitai diagnozuojami atlikus kraujo tyrimą. Hepatito B virusui diagnozuoti pirmiausiai atliekamas hepatito B viruso paviršinio antigeno (HBsAG) tyrimas, šis antigenas atsiranda kraujyje po užsikrėtimo praėjus 6–12 savaičių. Jei šis testas teigiamas, tai žinia, kad asmuo yra infekuotas. Diagnozės patikslinimui atliekami kiti reikalingi tyrimai. Jei asmuo yra pasiskiepijęs nuo hepatito B, reikėtų atlikti hepatito B viruso antikūnių tyrimą (anti-HBs), jei šis tyrimas teigiamas – vakcinacijos lygis geras ir asmuo apsaugotas nuo hepatito B.

Hepatitui C diagnozuoti atliekamas hepatito C viruso antikūnių tyrimas, antikūniai atsiranda kraujyje praėjus 7–9 savaitėm po galimo užsikrėtimo. Teigiamas tyrimo rezultatas reiškia, kad asmuo yra infekuotas hepatito C virusu ar buvo juo anksčiau užsikrėtęs. Diagnozės patvirtinimui atliekamas hepatito C RNR tyrimas.

Hepatitų tyrimai atliekami:

Žolyno g. 36, Vilnius, (8 5) 234 0201. Mėginiai priimami 7:30–15 val.

Gėlių g. 9, Vilniuje, (8 5) 212 2718. Mėginiai priimami 7:30–15 val.

Aušros g. 44, Kaune, (3 7) 331 681. Mėginiai priimami 9–13 val.

Tyrimų kainos:

Tyrimas

Kaina, Eur

Hepatito C viruso antikūnų nustatymas imunofermentiniu metodu

5,79*

Hepatito B viruso (HBV) HBe antikūnų nustatymas imunofermentiniu metodu

5,30*

Hepatito B viruso paviršinio antigeno nustatymas

2,61*


*Kraujo paėmimo kaina – 2,03 €

Atgal Spausdinti