Tel.: (8 5) 270 9229El. p. nvspl@nvspl.lt

Elektronės cigaretės. Atlikti tyrimai ir galima rizika - 2020-05-11

Elektroninės cigaretės išrastos 2003 m. Kinijoje, o 2006 m. pasiekė Europos ir JAV rinkas. Šis įrenginys, sudarytas iš LED indikatoriaus, baterijos, mikroprocesoriaus, sensoriaus, garinimo kameros, kaitinimo elemento ir talpyklos su skysčiu. Rūkymo procese skystis talpykloje šildomas ir paverčiamas aerozoliu, kuriame yra toksinių medžiagų, tokių kaip formaldehidas, švinas, kadmis, nikelis, acetaldehidas, benzenas, izoprenas, toluenas, propilenglikolis.


 Elektroninės cigaretės sandara

Į elektroninių cigarečių skysčio sudėtį paprastai įeina nikotinas, glicerolis, vanduo, propilenglikolis, aromatizatoriai (prekyboje daugiau nei 7000 skirtingų aromatų, suteikiančių įvairių saldainių, vaisių, gėrimų kvapą) ir skonio priedai.

Normos ir tyrimai

Pagal Lietuvos Respublikos Sveikatos apsaugos ministerijos įsakymą Nacionalinė visuomenės sveikatos priežiūros laboratorija (NVSPL) atlieka elektroninių cigarečių skysčių sudėties nustatymą. Dujų chromatografijos metodu nustatomi nikotino, propilenglikolio ir glicerolio kiekiai.

Tyrimams pristatomi sklirtingų gamintojų elektroninių cigarečių skysčiai, kuriuose niktotino koncentracija svyruoja nuo 0 iki 28 mg/ml. Lietuvos Respublikos Tabako, tabako gaminių ir su jais susijusių gaminių įstatymas nurodo, kad pateikiamų rinkai elektroninių cigarečių pildyklėse nikotino turinčiame skystyje nikotino turi būti ne daugiau kaip 20 mg/ml.

Elektroninė cigaretė ir jos dalysTyrimai rodo, kad ant elektroninės cigaretės pakuotės nurodytasis nikotino kiekis neretai skiriasi nuo realaus elektroninėje cigaretėje esančio nikotino kiekio. Atlikus tyrimus dujų chromatografijos metodu, nustatytas nikotino kiekis kartais skiriasi iki 20 % ir net daugiau, o gaminiuose be tabako taip pat kartais aptinkama nikotino.

2019 m. buvo atlikta 30 tyrimų, skirtų ištirti e-cigarečių skysčių sudėtį (nikotino, glicerolio, propilenglikolio kiekius). Tyrimų rezultatai parodė, jog:

  • 8 mėginiuose buvo viršytas nikotino kiekis (aptikta daugiau nei 20 mg/ml);
  • 7 mėginiuose nikotino koncentracija buvo tarp 10–20 mg/ml;
  • 6 mėginiuose nikotino koncentracija buvo tarp 5–10 mg/ml;
  • 9 mėginiuose nikotino koncentracija – mažesnė nei 5 mg/ml. 

Niktotino poveikis žmogaus sveikatai

Nikotinas padidina širdies susitraukimų dažnį. Kraujyje susidaro didelis nikotino metabolito kotinino kiekis, kuris didina riziką susirgti plaučių vėžiu. Įtraukiamo ir patenkančio į kraują nikotino kiekis priklauso nuo jo koncentracijos elektroninių cigarečių skystyje, kitų skysčio komponentų, taip pat įtraukimo intensyvumo, prietaiso charakteristikos bei garinimo technologijos.

Elektroninių cigarečių garai skiriasi nuo įprastoms cigaretėms būdingų garų tuo, kad juose nėra dervų. Tačiau vis dar mažai žinoma apie išgarintų propilenglikolio ir glicerolio saugumą bei galimą jų poveikį žmogaus sveikatai. Propilenglikolis aukštoje temperatūroje sudaro propilenoksidą, kuris pasižymi kancerogeniniu poveikiu, o kaitinat glicerolį aukštoje temperatūroje susidaro akroleinas, kuris yra toksinas, sukeliantis kvėpavimo takų sudirginimą. Be to, glicerolio ir propilenglikolio skilimo produktai – kancerogenai formaldehidas ir acetaldehidas, kurių kiekiai priklauso nuo naudojamos baterijos įtampos.

 

Informaciją parengė Cheminių tyrimų skyriaus
Instrumentinių tyrimų poskyrio l.e.p. vedėja Brigita Padegimaitė

Remtasi:

https://www.cdc.gov/tobacco/basic_information/e-cigarettes/about-e-cigarettes.html

http://nerukysiu.lt

Atgal Spausdinti
Paslaugos
Cheminiai, mikrobiologiniai, parazitologiniai, serologiniai, virusologiniai, fizikinių veiksnių tyrimai.

Ištiria ir įvertina profesinę riziką (fizikinių, cheminių, ergonominių, biologinių, fizinių, psichosocialinių rizikos veiksnių tyrimą ir vertinimą) įmonėse ir įstaigose.

Pirmosios pagalbos, higienos įgūdžių mokymai ir mokymai apie alkoholio ir narkotikų žalą (praradusiems teisę vairuoti transporto priemonę vairuotojams).
Planuojamos ūkinės veiklos poveikio visuomenės sveikatai vertinimas atliekamas planuojamoms arba vykdomoms ūkinėms veikloms, kurioms turi būti nustatomos arba tikslinamos sanitarinių apsaugos zonų ribos. 
Mikrobiologinių mitybos terpių išpilstymo paslauga.
Mikrobiologinių mitybos terpių kokybės kontrolės paslauga.