Nacionalinė visuomenės sveikatos priežiūros laboratorija - Naujienos:Parazitologė Daiva Veitienė apie Dirofilaria repens

Tel.: (8 5) 270 9229El. p. nvspl@nvspl.lt

Parazitologė Daiva Veitienė apie Dirofilaria repens - 2020-12-08

Kad ir kiek siaustų COVID-19, tačiau kitos ligos, tarp jų ir parazitinės, taip pat neišnyko. Jos patyliukais sėlina ir įsitaiso mūsų organizmuose... Tarp įprastų mūsų laboratorijoje parazitologinių tyrimų radinių pasitaiko ir retų, aptinkamų ne kiekvieną dieną, savaitę ar mėnesį.


Spalio 23 d. į Mikrobiologinių tyrimų skyriaus Parazitologinių tyrimų poskyrį buvo pristatytas mėginys – balto siūlo pavidalo helminto fragmentas (apie 5 cm ilgio), kurį moteriai iš galvos paodžio išoperavo chirurgai.

Gautas helmintas buvo stipriai pakenktas agresyviais tirpalais, laboratorijos specialistai negalėjo identifikuoti iki rūšies, tačiau pagal likusius požymius patvirtino, kad tai tikrai yra dirofilarija ir panašu, kad Dirofilaria repens parazitas.

Dirofilaria repens yra šuninių ir katinių gyvūnų paodžio apvalusis parazitas. Šių kirmėlių patelių ilgis – 10–17 cm, o patinėlio 5–7 cm. Apvaisintos patelės į šuns kraują išskiria mikrolervutes, o šias nuo šuns žmogui perneša mūsuose besiveisiantys kai kurių rūšių uodai. Didžiausias infekcijos rezervuaras yra prijaukinti (naminiai) šunys. Jiems ši kirmėlė dažniausiai nesukelia jokių simptomų, tačiau kai kuriais atvejais gali sudaryti poodinius mazgelius, o kraujyje cirkuliuojančios mikrolervutės gali sukelti niežėjimą, plaukų išplikimą, dermatitą.

2019 m. Parazitologinių tyrimų poskyrio laboratorijoje buvo gauti trys mėginiai su šiais parazitais, jų ilgiai varijavo nuo 9,8 iki 12,8 cm. Dirofilarijas, kurias parazitologams yra tekę identifikuoti, visos buvo Dirofilaria repens rūšies. Du atvejai pasitaikė, kai minimas parazitas buvo periorbitalinėje zonoje. Vienam šių pacientų kirmėlė pati išlindo iš akies voko. Kitas atvejis – kai parazitas buvo pašalintas bambos išvaržos operacijos metu.

Taigi, įkandus uodei, kuri prieš tai maitinosi šuns krauju, ir jai iki soties nepavykus prisisiurbti šuns kraujo, jo trūkumą gali kompensuoti netoliese esančio žmogaus krauju. Dažniausiai po uodės, užsikrėtusiosios dirofilarijų lervutėmis, įkandimo būna ilgesnis nei paprastai niežėjimas įkandimo vietoje, kuris trunka 5–8 dienas, rausva dėmė, patinimas. Į žmogaus organizmą pakliuvus mikrolervutei, ši per porą mėnesių po žmogaus oda užauga iki jos rūšiai būdingos ar šiek tiek mažesnio dydžio kirmėlės. Mokslininkai dar nenustatė, kodėl žmoguje išsivysto tik viena suaugusi dirofilaria, kitas dar lervutės stadijoje, manoma, žmogaus imuninė sistema sunaikina.

Parazitas dažniausiai kelionę pradeda toje vietoje, kur įkando uodas ir ima klajoti po žmogaus oda, kartais ir po raumenininį jungiamąjį audinį ar dar giliau. Pasirinkusi patinkančią vietą apsistoja, aplink ją susiformuoja kapsulė. Dažniausiai, kirmėlei judant, žmogus jaučia, kad po oda kažkas juda. Anot vienos pacientės: „Mazgelis buvo ant krūtinės, po kiek laiko jis persibazavo ant peties...“ Mazgeliai (kapsulės su kirmėle) dažniausiai aptinkami atvirose kūno vietose: galvoje, rankose, kojose, krūtinėje, akyse, jie būna fiksuoti arba judantys. Tokios kirmėlės žmoguje gali išgyventi iki 1,5 metų. Šiuos darinius chirurgai pašalina operacijos metu.

Parazitologė Daiva Veitienė
daiva.veitiene(eta)nvspl.lt
Parazitologinių tyrimų poskyris
tel. 8 670 14297


Atgal Spausdinti